Внимание! Новый формат Договора с ГФС!
В связи с изменениями в процессе заключения Договоров о признании электронных документов с территориальными органами ГФС и внедрением нового формата Договора (код формы J1391004), начиная с 25 ноября 2015 года, плательщиком налогов заключается один Договор с территориальным органом ГФС по основному месту учета. К Договору прилагаются усиленные сертификаты открытых ключей.
Исходя из вышеуказанных изменений разработчик программы "M.E.Doc" настойчиво рекомендует своим клиентам заключить новый Договор с использованием нового формата Договора и придерживаться изменений в последовательности заключения. Все изменения уже реализованы в программе "M.E.Doc". Также обращаем внимание на то, что процесс подписания Договора о признании электронных документов со стороны органов ГФС может занять несколько дней. Поэтому рекомендуем клиентам учитывать этот срок, так как при отсутствии действующего договора между плательщиком и органом ГФС ни отправление отчетов, ни регистрация налоговых накладных невозможны.
Как работают банки на новогодние праздники
НБУ определился с режимом работы банков на новогодние праздники (письмо от 10.12.2015 г. № 53-03006/ 98145). Так, 29 и 30 декабря система электронных платежей НБУ будет работать в режиме продленного банковского дня (на 2 часа). 30 декабря должны быть завершены все трансакции с клиентами.
С 1 по 3 января и с 7 до 10 января система электронных платежей НБУ, система электронной почты, депозитарий НБУ и Система подтверждения соглашений на межбанковском валютном рынке Украины работать не будут.
4 января банки работают без клиентов, межбанковские переводы денежных средств через СЭП также не осуществляются. 5, 6 и 11 января СЭП и банковская система работают в обычном режиме.
Рабочий день банковской системы с пятницы 8 января переносится на субботу 16 января.
С 31 декабря до 5 января (включительно) банки работают по официальному курсу гривни к иностранным валютам, установленному НБУ 30 декабря, а с 6 до 10 января (включительно) – по официальному курсу НБУ, установленному 5 января.
Инвалюта, поступившая 30 декабря, подлежит обязательной продаже 5 января. А валютные поступления 31 декабря и 1–5 января подлежат обязательной продаже 6 января (письмо НБУ от 16.12.2015 г. № 40-02010/ 100132).
Перенос рабочих дней в 2016 году
Распоряжением Кабмина от 11.11.2015 г. № 1155-р для работников, которым установлена пятидневная рабочая неделя с двумя выходными днями (за исключением органов Пенсионного фонда, госпредприятия “Укрпочта”, Госказначейства и банков), рекомендуется перенести рабочие дни с:
– пятницы 8 января – на субботу 16 января;
– понедельника 7 марта – на субботу 12 марта;
– понедельника 27 июня – на субботу 2 июля.
Специальный режим работы банков в указанные дни определит НБУ.
Если работодатель примет решение воспользоваться данными рекомендациями Кабмина, он должен заранее (не позднее чем за два месяца) уведомить своих работников об изменившемся графике работы путем издания соответствующего распоряжения (ст. 67 КЗоТ).
Несмотря на то что распоряжение Кабмина появилось только 11 ноября, переходных положений для работодателей, решивших перенести рабочий день в январе, не предусмотрено.
Особливості припинення діяльності фізичних осіб – підприємців
Підпунктом 6 пункту 11.32 розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.12.2011 №1588 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300) з внесеними змінами визначено, що після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія або територія проведення антитерористичної операції, процедури та дії щодо зняття з обліку самозайнятих осіб можуть проводитись за місцем перебування таких осіб у разі їх звернення до відповідних контролюючих органів з документальним підтвердженням особи та місця перебування.
Предприниматель на упрощенной системе налогообложения может выступить комитентом и как физическое лицо
В письме ГФС от 27.11.2015 г. № 3701/C/26-15-17-04-17, учитывая требования ст. 42 ХКУ, ст. 42 Конституции Украины и руководствуясь ст. 177, гл. 1 раздела XIV НКУ, налоговики разъясняют, что физическое лицо - предприниматель при заключении договора комиссии может самостоятельно выбрать, на какой системе налогообложения он будет осуществлять комиссионную деятельность - на упрощенной или на общей.
Также, учитывая требования ГКУ, ХКУ и приказа МВЭСторга Украины от 13.03.95 г. № 37 "Об утверждении Правил комиссионной торговли непродовольственными товарами" (далее — Приказ № 37), ГФС указывает, что при заключении договора комиссии сторонами торгового процесса на комиссионных принципах могут быть как субъекты хозяйствования, так и граждане.
Отметим, что согласно вышеупомянутому приказу МВЭСторга Украины участниками сторон торгового процесса на комиссионных принципах являются субъект хозяйствования, который принимает товар на комиссию (комиссионер), и гражданин (предприятие, учреждение, организация), сдающий товар на комиссию (комитент). В роли комитента может выступать любой субъект предпринимательской деятельности.
Статтею 2 Цивільного кодексу України визначено, що учасниками цивільних відносин визнаються фізичні та юридичні особи.
Відповідно до статті 1011 Цивільного кодексу України за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Сторонами договору комісії є комітент і комісіонер. Комітент – це особа, яка доручає у своїх інтересах і за свій рахунок іншій особі укласти певні угоди. Комісіонер – це особа, яка укладає угоди або інші юридичні дії від свого імені за рахунок комітента. Комісіонером може бути як громадянин, так і юридична особа. Згідно з Правилами комісійної торгівлі непродовольчими товарами, затвердженими наказом МЗЕЗторгу України від 13.03.95 № 37, учасниками сторін торговельного процесу на комісійних засадах є господарюючий суб'єкт, який приймає товар на комісію (комісіонер), і громадянин, підприємство, установа, організація, які здають товар на комісію (комітент). У ролі комітента може виступати будь-який суб'єкт підприємницької діяльності.
Водночас, згідно з частиною першою статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Також, відповідно до п. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Згідно з ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Держава гарантує усім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права та рівні можливості для залучення і використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів (ст. 47 Господарського кодексу України), зокрема, самостійне формування програми діяльності, вибір постачальників і споживачів продукції, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону (ст. 44 Господарського кодексу України).
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється статтею 177 Податкового кодексу України.
Об'єктом оподаткування фізичної особи – підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України).
Для фізичної особи – підприємця, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг) (п. 177.3 ст. 177 Податкового кодексу України).
Пунктом 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України визначено перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування.
Доходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, 15 відсотків від бази оподаткування або 20 відсотків, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України).
Юридична особа чи фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
1) перша група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;
2) друга група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
- обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;
3) третя група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень;
4) четверта група – сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Перелік платників, які не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп встановлений пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.
Отже, враховуючи вимоги ст. 42 Господарського кодексу України, ст. 42 Конституції України та керуючись ст. 177, главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України, фізична особа – підприємець при укладанні договору комісії може самостійно обрати на якій системі здійснювати зазначену діяльність на спрощеній системі оподаткування або на загальній системі оподаткування.
Також, враховуючи вимоги Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та наказу МЗЕЗторгу України від 13.03.95 № 37, при укладанні договору комісії сторонами торговельного процесу на комісійних засадах можуть бути як суб'єкти господарювання, так і громадяни.
Про застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп
Державна фіскальна служба України нагадує, що згідно з пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон) норми стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку, набирають чинності:
- для платників єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року;
- для платників єдиного податку другої групи – з 1 січня 2016.
Так, Законом було внесено зміни до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої і третьої груп.
Разом з цим, Законом України від 01 липня 2015 № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій», який набрав чинності 23.07.2015, пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, зокрема визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.
Наприклад, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які за перше півріччя 2015 року перевищили обсяг доходу 1 000 000 гривень, зобов’язані були вже з 01.10.2015 при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати реєстратори розрахункових операцій, або перейти на використання виключно безготівкових розрахунків.
Враховуючи викладене, зауважимо, зокрема, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи у разі перевищення обсягу доходу 1 000 000 гривень у 2015 році (незалежно від місяця, у якому відбулося таке перевищення) зобов’язані з 01.01.2016 при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Чи має приватний підприємець, у якого є наймані працівники, вести кадрове діловодство?
У розумінні діючого законодавства про працю, фізична особа-підприємець, яка використовує найману працю, є роботодавцем (або власником підприємства), а отже на нього покладається обов’язок щодо ведення всіх документів передбачених законодавством про працю, а саме: відомості про нарахування та виплату заробітної плати найманим працівникам, журнал реєстрації наказів, журнал обліку руху трудових книжок працівників та вкладишів до них, табелі використання робочого часу працівників, належно затверджений графік відпусток найманих працівників, посадові інструкції для найманих працівників та ін.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами стали електронними
У зв’язку з прийняттям Закону України від 02.03.2015 № 222 «Про ліцензування видів господарської діяльності» не обов’язково оформлювати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами як документ у паперовому вигляді.
Інформація про прийняті рішення про видачу, анулювання та призупинення ліцензій розміщується на субсайті ДФС в Харківській області в розділі «Реєстри» і є відкритою для загального доступу.
С 2016 года бизнес будут проверять лишь 1 раз в год, но сразу все
Проверка будет проводиться в определенный срок
Министерство экономического развития и торговли утвердило план комплексных проверок предприятий на 2016 год, который предусматривает существенное улучшение условий для работы бизнеса. Об этом сообщает пресс-служба Минэкономразвития.
С нового года несколько органов государственного надзора (контроля) смогут проверять предприятие только одновременно, а не по очереди, как это было раньше.
"Больше никаких очередей из контролеров и никаких остановок работы предприятия на долгие месяцы. Защита бизнеса от чрезмерного вмешательства органов государственного контроля в деятельность является одной из задач Минэкономразвития", – заявила заместитель главы МЭРТ Юлия Клименко.
В План комплексных плановых мероприятий государственного надзора вошли более 13 тысяч компаний различных форм собственности, из различных секторов экономики и с различными степенями риска.
Как отмечается, проверка будет происходить в определенный срок и раз в год. Все контролирующие органы, которые запланировали проверить данного субъекта, смогут его проверить исключительно в определенные даты.
"Существенное преимущество заключается еще и в том, что плановая проверка не может превышать пятнадцати рабочих дней, а для субъектов малого предпринимательства – пяти рабочих дней, если иное не предусмотрено законом", – говорится в сообщении.
Мешканці Харківської області сплатили майже 59 мільйонів гривень екоподатку
Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, зазначена сума надійшла до зведеного бюджету з початку року. З цих коштів держбюджет отримав близько 11,8 млн. грн., а місцевий поповнився майже на 47,2 млн. грн.
Найбільше податку харків’яни сплатили за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях та за викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Усього на Харківщині екологічний податок сплачують 4,3 тисячі платників.
В ГУ ДФС області нагадують, що З 1 січня 2015 року не сплачується екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення.
Залишаються платниками екоподатку суб'єкти господарювання, які здійснюють:
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів;
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
ГФС и Мининфраструктуры упрощают таможенное оформление в портах
25 декабря, Председатель ГФС Роман Насиров и Министр инфраструктуры Андрей Пивоварский подписали Меморандум о сотрудничестве в области информационных технологий по совершенствованию процедур в морских портах.
«Подписание Меморандума является важным шагом в направлении приближения портовых процедур к мировыми стандартами. Это не просто сокращение времени оформления грузов и упрощение таможенных формальностей. Это - один из факторов повышения уровня коммерческой и инвестиционной привлекательности украинских портов», - подчеркнул Председатель ГФС Роман Насиров.
Кроме того, такое сотрудничество позволит принимать решения по пропуску грузов на таможенную территорию Украины на основании предварительной информации и с учетом результатов применения системы управления рисками.
По словам Андрея Пивоварского, если ранее судно заходило в порт и после этого таможенники начинали процедуры оформления грузов, то сейчас проведение формальностей будет происходить еще до его прибытия на товары, по которым отсутствуют риски, бизнес сможет сразу получать все разрешения таможни.
Реализация договоренностей будет происходить в несколько этапов. На первом этапе запланировано интеграцию информационных баз данных Сторон.
На втором - опытная эксплуатация интегрированной системы с использованием автоматизированной системы управления рисками на базе программно-информационного комплекса WCO CTS, разработанного Всемирной таможенной организацией.
«Использование указанного комплекса позволит таможенникам не проверять в портах каждый контейнер, а только те партии, которые будут вызывать дополнительные вопросы или подозрение, например, в контрабанде», - отметил Роман Насиров.
Кроме того, внедрение международных стандартов и новых возможностей анализа рисков важны и для дальнейшего совершенствования многофункциональной комплексной системы «Электронная таможня», что будет способствовать обеспечению таможенной безопасности Украины, дальнейшему развитию и адаптации информационной системы ГФС в соответствии со стандартами ВТО.
У Листі ДФС від 11.12.2015 № 26444/6/99-99-19-02-02-15 зазначається, що якщо господарська діяльність громадської організації вимагає зареєструватися платником податку на додану вартість, вона може це зробити. І такий крок аж ніяк не впливає на перебування цієї громадської організації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій (далі — Реєстр).
Тим паче, що самі положення пункту 133.4 Податкового кодексу України не містять застережень щодо перебування у Реєстрі платників ПДВ.
Безнадійна заборгованість це заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, а саме, прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості (пп. "є" пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).
Отже, прострочена заборгованість підпадає під ознаку безнадійної, якщо дії щодо примусового стягнення майна боржника, у тому числі у порядку і на умовах, визначених Законом "Про виконавче провадження", не призвели до повного погашення такої заборгованості.
Показники, які відображаються у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ, є складовими формули, що перераховані у Податковому кодексі України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями та постанові Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість». За такими складовими формула розраховує суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (реєстраційну суму).
Такі показники змінюються по мірі надходження до системи електронного адміністрування ПДВ інформації про зареєстровані податкові накладні, розрахунки коригування до них, митні декларації та аркуші коригування до них, зараховані на електронний рахунок кошти, подану податкову звітність.
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися уЗагальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 101).
Рада змінила процедуру відшкодування ПДВ і затвердила податковий компроміс для аграріїв
Верховна Рада України змінила процедуру автоматичного відшкодування ПДВ для всіх платників.
Відповідна норма міститься в ухваленому законопроекті №3688 "Про внесення змін у Податковий кодекс України та деякі законодавчі акти України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень до 2016 року".
При цьому, за словами голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаниной, буде діяти два реєстру. У перший потраплять підприємства, у яких обсяги експорту перевищують 40 %. Для них частково залишаються критерії, дотримання яких дасть можливість отримання ПДВ в оперативному режимі. Виключається тільки критерій податкового боргу.
"Сума відшкодування, яка підпадає під критерії, буде здійснюватися "по мінусу" податкового боргу. Тим більше, вже є норма про можливість зарахування бюджетного відшкодування в рахунок інших платежів", - сказала Южанина.
У другій реєстру потраплять всі інші підприємства, які мають невелику частку експорту, або мають право на відшкодування через вхідного податкового кредиту, наприклад, імпортного.
"Це буде правильно, тому що подача декларацій у малих і середніх підприємств набагато швидше і простіше, ніж у великих", - зазначила Южанина.
Така система повернення ПДВ запрацює з 1 лютого 2016 року.
Також Верховна Рада України сьогодні схвалила компромісне рішення про скасування спеціального режиму оподаткування ПДВ для аграріїв, надавши пільговий режим на період їх переходу на загальну систему оподаткування.
За відповідний законопроект № 3688 у четвер 24 грудня проголосував 251 депутат.
Згідно з озвученим головою податкового комітету Ніною Южаниною в парламенті варіанті змін до Податкового кодексу, в 2016 році на період переходу на загальну систему оподаткування виробникам молока та великої рогатої худоби ВРХ залишатимуть 80 % ПДВ, а решта 20 % вони будуть перераховувати до бюджету.
Аграрії, які працюють із зерновими і технічними культурами, будуть відраховувати до бюджету 85 % ПДВ, всі інші - 50 %.
З 2017 року передбачається скасування спецрежиму ПДВ для сільгоспгалузі.
Нагадаємо, спочатку уряд пропонував загальний для всіх порядок розподілу податку: 75 % ПДВ у держбюджет, 25 % - в розпорядження аграріїв. Перехід на загальну систему оподаткування ПДВ в агросекторі є умовою продовження програми співпраці України з МВФ. У вересні Мінфін на нараді з представниками аграрного бізнесу погодився зберегти податкові пільги в агропромисловому комплексі до 2016 року.
Хто такий «уповноважений (схвалений) експортер»?
Уповноважений (схвалений) експортер – підприємство-експортер, юридична особа, зареєстрована в Україні, за виключенням митного брокера, яка здійснює постійні відправлення товарів на умовах угод та має право самостійно оформлювати декларацію незалежно від вартості товару.
Відповідно до статті 23 Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, ратифікованої Законом України від 16.09.2014 № 1678-VII, митні органи після проведення перевірки у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів від 07.10.2014 №1013 «Щодо порядку надання та анулювання статусу уповноваженого (схваленого) експортера» можуть надати будь-якому експортерові право складати декларацію-інвойс та експортувати товари з України до країн ЄС без сертифіката форми EUR.1.
Як отримати статус уповноваженого (схваленого) експортера?
Для отримання статусу уповноваженого (схваленого) експортера підприємство-експортер подає до митниці заяву, заповнену за встановленою формою, підписану керівником і завірену печаткою (у разі наявності печатки) підприємства-експортера.
До заяви про отримання статусу уповноваженого (схваленого) експортера додаються належним чином завірені копії:
– зовнішньоекономічного договору (контракту), за яким буде експортовано товар(и) преференційного походження з України;
– документів про преференційне походження товару(ів) з України, що експортується(ються) на умовах угод.
– якщо підприємство-експортер не є виробником товару(ів), до заяви додаються декларації постачальника (виробника).
Зареєструвати Книгу обліку доходів та витрат можна за допомогою електронного сервісу фіскальної служби
Заява на реєстрацію Книги обліку доходів і витрат (далі - Книга) формується за допомогою електронного ключа у сервісі «Електронний кабінет платника податків» в режимі «Ведення Книги обліку доходів і витрат в електронному вигляді та формування податкової декларації» і надсилається до контролюючого органу за місцем податкового обліку засобами електронного зв'язку.
В електронній формі заяви про реєстрацію Книги зазначається:
-найменування органу ДФС;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті);
- прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця;
- дані документа, що підтверджують державну реєстрацію;
- податкова адреса фізичної особи - підприємця;
- номер та дата реєстрації попередньої книги;
- підпис фізичної особи - підприємця та дата заповнення заяви.
Контролюючий орган за місцем податкового обліку реєструє заяву у реєстрі поданих заяв та протягом 3 робочих днів формує та надсилає повідомлення про реєстрацію Книги із зазначенням її реєстраційного номера та дати реєстрації.
Більш детально з цим роз'ясненням можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 104.08).
Відповідальність за реалізацію необлікованих товарів
Пунктом 12 статті 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон №265) визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані: - вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Відповідно до статті 20 Закону №265 до суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Сплата єдиного внеску приватними підприємцями на загальній системі оподаткування
Для приватних підприємців, які обрали загальну систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі, якщо таким приватним підприємцем на загальній системі оподаткування не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Зазначена норма визначена ст.7 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При анулюванні реєстрації платника ПДВ необхідно визнавати умовне постачання товарів та необоротних активів
Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми ПДВ по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник ПДВ в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення.
Зазначена норма визначена п.184.7 ст.184 Податкового кодексу України.
Перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності, визначені у Державному реєстрі РРО
Cуб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Державний реєстр РРО – перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності вимогам діючих державних технічних регламентів та стандартів згідно із Законом України від 17.05.01 № 2406-ІІІ ”Про підтвердження відповідності”, а також відповідають вимогам нормативних актів України, і такі РРО дозволені для застосування.
Реєстр РРО складається з двох частин. До першої частини Реєстру РРО внесено інформацію про РРО, які дозволені до первинної реєстрації.
Первинна реєстрація РРО – реєстрація РРО уповноваженими державними органами вперше щодо цього РРО.
Тобто первинній реєстрації підлягають моделі (модифікації) РРО, які не експлуатувалися (нові) та внесені до першої частини Реєстру РРО.
Інформацію про РРО, первинну реєстрацію яких заборонено, тобто перелік моделей (модифікацій) РРО які використовувались, містить друга частина Реєстру РРО.
Зазначена норма визначена ст. 2 та п. 3 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Платник податку на прибуток на суми штрафів, неустойки чи пені коригування фінансового результату до оподаткування не здійснює
Починаючи з 01.01.2015, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до Національних П(С) БО або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають згідно з положеннями Податкового кодексу України.
Визнані штрафи, пеня, неустойка включаються до інших операційних витрат підприємства (п. 20 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом МФУ від 31.12.99 N 318).
При цьому, Податковим кодексом України не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за штрафами, пенею, неустойкою.
Отже, суми визнаних штрафів, пені, неустойки за порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання беруть участь при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку без подальшого його коригування на такі витрати.
Зазначена норма визначена пп. 134.1.1 ст. 134 Податкового кодексу України та роз’яснена листом ДФС України від 05.10.2015 р. N 21051/6/99-99-19-02-02-15.
Новорічно-різдвяне благодійництво: оподаткування
На такі казкові свята, як Новий рік і Різдво, дарування подарунків і надання іншої благодійної допомоги є доброю традицією багатьох підприємств.
Так, підприємство, яке має намір організувати вручення подарунків або/та надати іншу благодійну допомогу має включити до складу податкових витрат всю таку суму.
Згідно із статтею 197 Податкового кодексу звільнено від оподаткування податком на додану вартість операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійництво та благодійні організації.
Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям і набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації.
В пункті пропуску «Бориспіль» вилучено партію каннабісу та психотропні речовини
Працівниками Київської митниці ДФС спільно з працівниками СБУ зафіксовано дві спроби переміщення через митний кордон України в пункті пропуску «Бориспіль» партії наркотичних речовин.
Наркотичну речовину каннабіс виявлено під час вибіркової перевірки особистих речей двох громадян Ізраїлю, які відлітали до країни одним рейсом і обрали для проходження митного контролю спрощену процедуру митного оформлення - «зелений коридор».
В особистих речах пасажирки знаходилося біля 600г речовини рослинного походження зеленого кольору в двох непрозорих поліетиленових пакетах замотаних у декілька шарів фольги. Серед особистих речей громадянина виявлено 610 г каннабісу прихованих аналогічним чином.
Практично одночасно трапився і випадок з громадянином В’єтнаму, який мав посвідку на тимчасове проживання в Україні та відлітав через аеропорт «Бориспіль» на батьківщину транзитом через Китай. У цього пасажиру виявили в речах дві паперові коробки по два блістери в кожній з лікарським засобом “Neo codion” з діючою речовиною Кодеїн, яка є психотропною і обіг її обмежено.
В обох випадках речовини вилучено до винесення судом рішення у справах. В першому випадку вирішується питання про порушення кримінальної справи.
Податковою міліцією Києва з початку року припинено діяльність 19 конвертаційних центрів
Впродовж 2015 року оперативно-слідчими підрозділами податкових інспекцій міста Києва та столичного управління ДФС припинено діяльність 19 конвертаційних центрів, встановлено 434 транзитно-конвертаційних підприємства, що входили до їх складу.
Загальний обсяг проконвертованих коштів склав 8,8 млрд. грн. Внаслідок незаконної діяльності конвертаторів ймовірні втрати бюджету сягають 1,4 млрд. грн.
Під час обшуків податковою міліцією вилучено 4,7 млн. грн. готівкових коштів (в еквіваленті), 515 печаток транзитно-конвертаційних підприємств, накладено арешт на грошові кошти, які знаходились на розрахункових рахунках транзитно-конвертаційних підприємств, та майно організаторів «конвертів» у розмірі 93,4 млн. грн. З вигодонабувачів стягнуто 511,8 млн. грн.
Крім того, за вказаний період організаторам та учасникам конвертаційних центрів, ліквідованих у 2014 та 2015 роках, оголошено 21 повідомлення про підозру, з яких:
- 7 особам пред’явлено підозру у вчинені злочину, передбаченого ст. 27 КК України – співучасть у вчинені злочину;
- 5 особам пред’явлено підозру у вчинені злочину, передбаченого ст. 28 КК України – вчинення злочину групою осіб.
До суду направлено 6 кримінальних проваджень відносно організаторів та учасників діяльності конвертаційних центрів.
Так, наприклад, у листопаді у ході досудового розслідування кримінального провадження слідчим суддею було винесено ухвалу щодо застосування запобіжного заходу організаторам конвертаційного центру у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів із можливістю внесення застави. Це єдиний випадок в Україні, коли організатори конверту були звільнені під заставу в сумі 824 тис. гривень.
Крім того, слідчим суддею було винесено ухвалу про накладення арешту на 5 автомобілів, 1 самохідне моторне судно та майнові права у вигляді кредиторських вимог на загальну суму 93 млн. 262 тис. гривень.
Також у поточному році податковою міліцією столиці направлено до суду 6 кримінальних проваджень, які належать до категорії «організована група», відносно 17 осіб.
Так, слідчим підрозділом Голосіївського району ДФС Києва скеровано до суду з обвинувальним актом кримінальне провадження щодо громадян, які, незаконно використовуючи реквізити підприємств з ознаками фіктивності, допомагали підприємствам реального сектору економіки ухилятися від сплати податків. Завдяки такій протиправній діяльності до бюджету не сплачено 12 млн. грн. податків. Порушники також проводили фінансові операції з переведення безготівкових коштів у готівку на загальну суму понад 16 млн. гривень.
Також з обвинувальним актом слідчим підрозділом Подільського району ДФС Києва направлено до суду кримінальне провадження щодо громадянки, яка у складі організованої групи, використовуючи реквізити фіктивних підприємств, сприяла в ухиленні від сплати податків підприємствам реального сектору економіки на загальну суму понад 4,5 млн. гривень.
Власною безпекою ДФС України викрито хабарників на Рівненській митниці
Працівниками Головного управління власної безпеки Державної фіскальної служби України у Рівненській області спільно із співробітниками УСБУ у Рівненській області та військовою прокуратурою Рівненського гарнізону затримано працівників митного поста «Удрицьк» Рівненської митниці, які організували схему отримання неправомірної вигоди від громадян за невжиття заходів по документуванню порушень митних правил.
Так, працівники митниці систематично вимагали та отримували від громадян неправомірну вигоду у розмірі від 800 до 2000 гривень за сприяння у безперешкодному ввезенні ними товарів комерційного призначення через державний кордон.
За вказаним фактом військовою прокуратурою Рівненського гарнізону відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст. 368 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).
Посадовці затримані в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України та вирішується питання щодо обрання стосовно них міри запобіжного заходу.
Працівниками власної безпеки ДФС викрито хабарників на Хмельниччині
Працівниками Головного управління власної безпеки Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області спільно із співробітниками Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України викрито факт вимагання 20 тисяч гривень трьома працівниками слідчих та оперативних підрозділів податкової міліції Хмельницької області.
Так, посадовці вимагали неправомірну винагороду від підприємця за непритягнення його до кримінальної відповідальності по виявлених порушеннях під час реалізації паливних матеріалів на заправках Кам’янець-Подільського району області.
За вказаним фактом Генеральною прокуратурою України відкрито кримінальне провадження та проведено обшуки за місцем проживання та на робочих місцях службових осіб.
Посадовцям-зловмисникам оголошено підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) та вирішується питання щодо обрання стосовно них міри запобіжного заходу.
Виявлені «Фантомом» під час незаконного переміщення транспортні засоби, товари та готівка арештовано судом
Вантажний транспорт, товари та готівкові кошти, що раніше були виявлені в Донецькій області та затримані співробітниками спеціального підрозділу податкової міліції «Фантом» при спробі переміщення на непідконтрольну Україні територію вже заарештовані судом.
Так, накладено арешт на п’ять вантажних автомобілів з товарами на загальну суму понад 2,5 млн. грн., 1,36 млн. російських рублів, 1,5 млн. грн. та 41,8 тис. доларів США.
Ці товари та кошти призначались для фінансування терористичних угруповань на території так званої ДНР.
Слідчі дії та встановлення кола причетних осіб тривають.
Під час обшуків податковою міліцією вилучено спирт та сигарети без акцизних марок на 450,4 тис. гривень
Працівниками податкової міліції Кіровоградської області в містах Одеса та Кіровоград спільно з працівниками СБУ в рамках розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.204 КК України на підставі ухвал суду проведено 8 обшуків в житлових приміщеннях, гаражах та автомобілях фігурантів кримінального провадження.
За результатами проведених заходів виявлено та вилучено 6,1 дал спирту, 44,5 тис. пачок цигарок виробництва Росії, Молдови та Білорусі без марок акцизного податку України. Загальна вартість вилученого склала 450,4 тис. гривень.
На даний час слідчі дії тривають.
Підрозділ ДФС «Фантом» у зоні АТО вилучив майже 42 тис. дол. США, які призначались терористам
Зведеною мобільною групою у складі співробітників спецпідрозділу податкової міліції ДФС «Фантом», СБУ, ДПСУ та ВСУ на контрольно-пропускному пункті «Курахове» Донецької області зупинено та оглянуто легковий автомобіль.
У результаті огляду у водія, місцевого мешканця, виявлено та вилучено грошові кошти у сумі 41 тис. 800 дол. США, які він намагався перевезти на непідконтрольну Україні територію з метою фінансування тероризму.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст. 258-5 ККУ (фінансування тероризму).
Під час огляду автомобіля податковою міліцією виявлено спирт на суму 190 тис. грн.
Співробітники податкової міліції Івано-Франківської області в рамках розслідування кримінального провадження на підставі ухвали суду проведено обшук автомобіля.
Під час обшуку виявлено та вилучено 63 поліетиленові каністри ємністю 30 літрів кожна (190 дал.), заповнених прозорою рідиною із різким запахом спирту (орієнтовною вартістю 190 тис. гривень), 900 грн. та 1100 доларів США готівкою.
На даний час слідчі дії тривають.
На Чернігівщині вилучено 240 дал спирту вартістю 216 тис. Гривень
Співробітниками податкової міліції Чернігівської області на автошляху «Київ-Чернігів» під час огляду вантажного мікроавтобуса було виявлено 12 бочок ємністю по 200 літрів кожна, заповнених рідиною з характерним запахом спирту.
Спиртовмісна рідина (240 дал) загальною орієнтовною вартістю 216 тис. гривень вилучена.
За даним фактом розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст.204 КК України.
|