Податкові нюанси отримання нецільової благодійної допомоги
У разі якщо працедавець надає окремим працівникам матеріальну допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами без встановлення цілей або напрямів її витрачання та яка носить разовий характер, то сума такої допомоги є нецільовою благодійною допомогою.
Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ст. 169 Податкового кодексу України (ПКУ), встановленого на 1 січня такого року (у 2015 році – 1710 гривень).
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, податком з доходів фізичних осіб (ПДФО) і військовим збором, сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцем на користь працівника, яка сукупно у 2015 році не перевищує 1710 грн., а в частині її перевищення є об’єктом оподаткування ПДФО і військовим збором на загальних підставах.
Зазначені норми визначені пп. 170.7.3 ст. 170, пп. 1.2 п. 161 підр. 10 розд. ХХ ПКУ.
Роман Насіров: Ми готові переходити в нову структуру з одночасним оновленням кадрового складу
Державна фіскальна служба готова до реорганізації структури та скорочення штату відповідно до затвердженого Міністерством фінансів України штатного розпису.
«Працівники ДФС не будуть переводитися на посади автоматично. Це буде зовсім новий процес, який ніколи не відбувався раніше. Ті, хто претендують на посади, повинні будуть пройти вдосконалену процедуру відбору, яку було розроблено спільно з представниками консорціуму незалежних НR-консультантів, залученими за ініціативою ДФС», – зазначив Голова ДФС Роман Насіров під час брифінгу для ЗМІ.
Основною метою діяльності НR-консультантів є привнесення у процес кадрового оновлення ДФС нових стандартів оцінювання та відбору. Після визначення критеріїв відбору для різних категорій фахівців, будуть підбиратися методики оцінювання спеціалістів, співробітників ДФС та послідовно здійснюватиметься їх застосування.Об’єктивність ґрунтується на тому, що методики, які будуть використовуватися, адаптовані для бізнес-середовища, але водночас ніколи не використовувалися для ДФС. Тобто будь-яке маніпулювання результатами буде унеможливлено.
Роман Насіров також повідомив, що в службі розпочалася перевірка Міністерства юстиції України щодо виконання закону України «Про очищення влади».
«Вже за два тижні ми очікуємо результатів діяльності комісії, яка складається з фахівців Міністерства юстиції, Міністерства фінансів та незалежних громадських представників», – наголосив Роман Насіров.
Водночас процес оновлення кадрового потенціалу в ДФС вже розпочався. На сьогоднішній день вже змінено більше 600 керівників, а до кінця року очікується скорочення штату служби на 20 відсотків. Вдвічі буде скорочено і кількість територіальних органів – податкових інспекцій та збільшено кількість центрів з обслуговування платників податків.
Коли майно співмешканців є спільною власністю
Верховний Суд України розглянув справу про встановлення факту проживання однією сім'єю, визнання майна спільною сумісною власністю і права на частину квартири. Квартира була придбана на ім'я одного з колишнього подружжя в 2003 році в період їхнього розлучення. Так, майно, придбане під час спільного проживання особами, що не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, є об'єктом їх спільної сумісної власності, якщо:
1) майно набуте в результаті спільної роботи таких осіб в сім'ї (при цьому спільною працею осіб слід вважати їх загальні або індивідуальні трудові зусилля, в результаті яких вони отримали загальні або особисті доходи, об'єднані в майбутньому для отримання спільного майна, ведення ними спільного господарства, побуту та бюджету);
2) інше не встановлено письмовою угодою між ними.
У зв'язку з цим суду при вирішенні спору про поділ майна, придбаного сім'єю, необхідно встановити не тільки факт спільного проживання сторін у справі, а й обставини придбання спірного майна в результаті спільної роботи.
Сам факт перебування у незареєстрованих шлюбних відносинах без встановлення обставин ведення спільного господарства, побуту та бюджету не є підставою для визнання права власності на половину майна за кожною зі сторін.
Тільки у випадку встановлення цих обставин положення частини 1 ст. 17 Закону «Про власність» будуть правильно застосовуватися.
При оформленні ТТН можна використовувати факсиміле
Товарно-транспортна накладна на перевезення вантажів автомобільним транспортом засвідчується підписом і за необхідності - печаткою (штампом).
Використання при здійсненні операцій факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронно-цифрового підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою угодою сторін, в якій повинні міститися зразки відповідного аналога їх власноручних підписів.
Таким чином, використання факсимільного відтворення підпису при оформленні товарно-транспортної накладної за письмовою угодою сторін, в якій містяться зразки відповідного аналога їх власноручних підписів, не порушує законодавства України.
Чи може єдинник, який здає в оренду власну нерухомість, скористатися правом на щорічну відпустку згідно з п. 295.5 ПК?
Так, уважаємо, що така можливість у нашого єдинника є – але тільки в тому випадку, якщо в періоді перебування у відпустці в нього не буде укладених договорів оренди. Розглянемо докладніше. Як випливає з КЗпП і Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, відпустка – це час, коли найманий працівник відпочиває від роботи і при цьому за ним зберігається зарплата і місце роботи. А чим відрізняється відпустка підприємця-єдинника від відпустки найманого працівника? Виявляється, відмінності є, і вельми принципові.
Працівникові-відпускнику виплачується дохід у визначеній законодавством сумі. А єдинникові-відпускнику дозволяється не сплачувати у відпускному періоді ЄП (як таких відпусткових у нього немає), при цьому від сплати ЄСВ єдинник не звільняється.
Орієнтуючись на п. 295.5 ПК, а також роз'яснення контролюючого органу, назвемо умови, за яких фізособі-єдиннику можуть надати відпустку:
· відсутність у єдинника найманих працівників. При цьому працівники єдинника, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологах або у відпустці для догляду за дитиною по досягненню нею передбаченого законодавством віку, – не враховуються;
· подання єдинником відповідної заяви до контролюючого органу. Конкретні строки для подання заяви ПК не встановлені, але в ЗІР (категорія 107.12) рекомендується подати її до початку відпустки. Тривалість відпустки – календарний місяць.
Крім того, з п. 295.5 ПК напрошується висновок, що єдинник у період своєї відпустки не повинен отримувати дохід від підприємницької діяльності (у т. ч. отриманий руками найманих працівників). Виходячи із цього можемо припустити, що єдинника, який отримав у відпускному періоді дохід, контролюючий орган може звинуватити в несплаті авансових внесків з ЄП, донарахувати суму таких внесків, а також штраф у розмірі 50 % ставки ЄП.
Наші побоювання підтверджуються і відповіддю держслужбовця. Більше того, на думку фахівця фіскальної служби, єдинник не має права на відпустку не тільки в тому періоді, коли він отримав дохід, що підлягає оподаткуванню (гроші), але також і в тому періоді, коли доходу не було, але діяльність велася. Тобто виходить, що єдинник не повинен здійснювати господарських операцій, у результаті яких рано чи пізно буде отримано дохід. І під час відпустки він не повинен ні відвантажувати товари (роботи, послуги), ні отримувати виручку.
А оскільки в цілях оподаткування оренда прирівнюється до послуг, то єдинник не повинен мати договорів оренди, що діють у період відпустки (якщо його видом діяльності є здача в оренду нерухомості). Інакше він не зможе скористатися «відпускним» правом не сплачувати ЄП.
Підсумуємо вищесказане. Теоретично в єдинника-орендодавця право на відпустку є. Ну а на практиці скористатися цим правом можна тільки в тому періоді, коли нерухомість не здаватиметься в оренду і коли єдиннику не надходитимуть гроші за оренду.
ДФС та Інститут законодавства ВРУ об’єднали зусилля для поліпшення податкового та митного законодавства
Голова ДФС Роман Насіров та директор Інституту законодавства Верховної Ради України Олександр Копиленко підписали Угоду про співпрацю та створення «Центру дослідження проблем митного та податкового законодавства», який забезпечуватиме співпрацю у сфері дослідження податкового та митного законодавства.
«Центр, який ми сьогодні створюємо, повинен стати тим єдиним консолідованим майданчиком, де всі фахівці, представники громадськості та експерти, висловлюватимуть свої позиції та думки, і будуть мати нагоду втілювати їх через законопроекти», – наголосив Голова ДФС Роман Насіров.
Результатом роботи Центру дослідження проблем митного та податкового законодавства мають стати пропозиції щодо усунення неузгодженостей, суперечностей між окремими актами законодавства та заповнення у ньому правових прогалин.
До участі у дослідженнях будуть залучатися й інші наукові організації, профільні експерти. Крім того, Центр планує співпрацювати з міжнародними науковими центрами й установами, проводити конференції, науково-практичні семінари.
За словами Голови ДФС, питання законодавчих змін є одним з найактуальніших на сьогодні в нашій країні, особливо це стосується податкового та митного законодавства. І саме Інститут законодавства при Верховній Раді України стане найбільш ефективним майданчиком для напрацювання таких змін.
Відбулось засідання правління Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області
Головною темою для обговорення стало питання проведення найближчим часом загальних зборів Громадської ради.
Тож присутні на чолі з Головою ради Олександром Чумаком визначили дату проведення – 16 жовтня та обговорили питання, які будуть винесені на порядок денний.
Також під час засідання були визначені напрямки роботи, що будуть включені до плану роботи Громадської ради при ГУ ДФС області до кінця поточного року.
Окрім того, членами правління було прийняте одностайне рішення щодо відокремлення нещодавно створеної експертно-апеляційної комісії у самостійний підрозділ Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області.
Спритній офіціантці не дозволили вивезти старовинні монети
Завадили вивезенню історичних раритетів співробітники митного поста «Харків-пасажирський» Харківської митниці ДФС, які знайшли у задекларованому товарі винахідливої жіночки незвичайну схованку.
Так, під час проведення митного контролю потягу сполученням «Харків-Москва», офіціантка вагону-ресторану задекларувала 120 в’язаних шапок різного кольору. Але ж після поглибленого огляду в козирках шапок було виявлено 30 монет кінця XIX – початку XX сторіччя та 2 металевих предмета, схожих на наконечники для стріл.
В результаті у відношенні громадянки склали протокол про порушення митних правил за ознаками ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Пенсія за вислугу років – чи має право підприємець не сплачувати єдиний соціальний внесок
Фахівці Вовчанської ОДПІ повідомляють що відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону від 08 липня 2010 року N 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування єдиного внеску є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону N 2464).
Однак зазначені платники звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина четверта ст. 4 Закону N 2464).
Таким чином, зазначеною нормою визначено дві умови звільнення платника від сплати єдиного внеску: наявність у особи статусу пенсіонера за віком або інваліда та факт отримання відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги. Тобто критерієм звільнення від сплати єдиного внеску разом із фактором отримання пенсії, у тому числі пенсії за віком на пільгових умовах, є наявність у особи, яка обрала спрощену систему оподаткування, статусу пенсіонера за віком, що встановлюється за відповідністю всім умовам, визначеним законом, зокрема досягнення певного віку, після якого вона має право на призначення відповідної пенсії.
Враховуючи викладене, фізичні особи - підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не є пенсіонерами за віком і повинні нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.
Про нюанси відшкодування ПДВ новоствореному платник
ДФСУ у листі від 28.09.2015 № 20540/6/99-95-42-01-16-01 нагадує, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування платники ПДВ, які:
- зарестровані менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування;
- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.
Це, правда, не стосується нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.
З огляду на це, новостворений платник ПДВ має право включити до бюджетного відшкодування суми цього податку, сплачені при придбанні товарів/послуг, що використовуються для спорудження (будівництва) основних фондів, в тому числі і у разі, якщо обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців є меншими, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.
Які платежі за використання комп’ютерних програм є роялті?
У листі від 09.09.2015 №21647/10/28-10-06-11 податківці зазначили, що висновок чи підпадає з метою оподаткування той чи інший платіж за використання комп’ютерної програми під визначення роялті, може бути зроблений на підставі аналізу умов договору, а саме:
- чи обмежені умови використання такої програми за її функціональним призначенням;
- чи передбачають умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності права щодо продажу, оприлюднення окремих видів об’єктів права інтелектуальної власності.
Крім того, для цілей оподаткування слід враховувати фактичне використання придбаної комп’ютерної програми: за функціональним призначенням чи з іншою метою (для розробки на її базі інших програм, продажу іншому споживачу). Наприклад:
1) якщо винагорода сплачується за користування копією комп’ютерної програми кінцевим користувачем за функціональним призначенням, то така винагорода не є роялті для цілей оподаткування;
2) платіж за програмне забезпечення для використання у власній господарській діяльності за функціональним призначенням з умовою обмеженого відтворення чи встановлення на робочі місця, в обмеженій кількості копій не визначається як роялті. Адже використання комп'ютерної програми обмежено функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
3) під визначення роялті підпадає платіж за програмне забезпечення, якщо згідно з ліцензійною угодою підприємству (покупцю) власник авторських прав (продавець) надав невиключне майнове право розмноження і розповсюдження примірників програмного забезпечення на певній території та протягом певного строку;
4) платіж за програмне забезпечення (примірник), придбане для використання за функціональним призначенням, тобто для кінцевого споживання, незалежно у який спосіб воно було придбане (на матеріальних носіях чи в електронному вигляді через мережу Інтернет), не підпадає під визначення роялті;
5) платіж за придбані виключні майнові права на комп’ютерну програму не підпадає під визначення роялті;
6) якщо визначення у ПКУ терміна «роялті» не співпадає з визначенням у міжнародному договорі про уникнення подвійного оподаткування, то при оподаткуванні доходів нерезидента застосовуються положення міжнародного договору;
7) якщо підприємство здійснює платежі, які згідно з правилами бухобліку визнаються роялті і відносяться на витрати у періоді їх виникнення, а для цілей оподаткування податком на прибуток такі платежі не визнаються роялті, то підприємство не повинне коригувати фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток.
Бюджетне відшкодування декларують лише в розділі III декларації з ПДВ
Вовчанська ОДПІ розглянуло питання щодо декларування бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку шляхом подання уточнюючих розрахунків з ПДВ за березень - червень 2015 року.
Зокрема, податківці нагадують, що розмір податкового кредиту платника податку за липень 2015 року збільшується:
1) на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Таке значення переноситься до рядка 20.1 розділу ІІІ декларації за липень 2015 року з рядка 24 розділу ІІІ декларації за червень 2015 року.
2) на суму непогашеного від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду. Таке значення переноситься до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації за липень 2015 року з рядка 31 розділу ІV декларації за червень 2015 року (форма декларації 0110), незалежно від наявності чи відсутності суми, вказаної в текстовому полі "а" перед таблицею 1 додатка 2 (Д2) до декларації за червень 2015 року, та незалежно від її розміру.
Починаючи з липня 2015 року платники податку не декларують бюджетне відшкодування на рахунок платника у банку в розділі ІV декларації.
Таким чином, з липня 2015 року декларування бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку здійснюється тільки в розділі ІІІ декларації (рядок 23.2 розділу ІІІ декларації), в тому числі і за рахунок залишку від’ємного значення, сформованого до 1 лютого 2015 року.
Продаж кількох квартир протягом року: нюанси оподаткування доходу
Дохід, отриманий від продажу протягом звітного податкового року однієї квартири за умови перебування її у власності платника податку понад три роки не оподатковується.
Якщо ж квартира перебуває у власності платника податку менше трьох років (крім продажу квартири, отриманої у спадщину), або у разі продажу протягом податкового року більше ніж однієї квартири, дохід від продажу підлягає оподаткуванню за ставкою 5 % від її вартості, зазначеної в договорі купівлі-продажу.
Окремо слід зазначити, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва – підприємцями.
Таким чином, податківці підсумовують, що систематичний продаж фізичними особами нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку є підприємницькою діяльністю.
Для інвалідів війни немає пільг при оподаткуванні процентів за депозитами
ДФСУ у листі від 25.09.2015 р. № 8943/Б/99-99-17-03-03-14 зазначила, що інвалідам війни надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів відповідно до податкового та митного законодавства.
Проте пільг при оподаткуванні доходів у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, Податковим кодексом не передбачено. А отже, такі доходи інвалідів війни оподатковуються ПДФО за ставкою 20% та військовим збором у розмірі 1,5%.
Дані в паспорті замість облікової картки – в будь-якому органі ДФС
Вовчанська ОДПІ повідомляє, що відповідно до пункту 70.10 статті 70 Податкового кодексу України контролюючим органом на прохання фізичної особи - платника податків до паспорту можуть бути внесені (сьома, восьма або дев'ята сторінки) дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру.
Підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків є документ, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені будь-яким органом ДФС до паспорта громадянина України за формою встановленою Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Дебіторська заборгованість при анулюванні платника ПДВ
Відповідно до п. 184.7 ст. 184 Податкового кодексу України, якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.
Отже, платник податку, у якого на дату анулювання реєстрації як платника ПДВ обліковується дебіторська заборгованість за оплаченими, але не отриманими товарами/послугами, необоротними активами, за якими суми ПДВ було включено до податкового кредиту, повинен не пізніше такої дати нарахувати податкові зобов’язання за такими товарами/послугами, необоротними активами виходячи з їх звичайної ціни, визначеної на момент такого нарахування.
Изменение места учета плательщика на функционирование СЭА НДС не влияет
ДФСУ у листі від 17.09.2015 р. № 19896/6/99-99-19-03-02-15 нагадує, що з 1 липня 2015 року САЕ ПДВ запрацювала у звичайному режимі, і реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі здійснюється виключно на реєстраційну суму, яка визначається згідно з пунктом 200-1.3 ПКУ.
При цьому з 29.07.2015 р. до порядку обрахунку показників формули внесено зміни. Зокрема, передбачено, що формулу (всі її складові) на початок третього робочого дня після набрання чинності Законом № 643 (29.07.2015 р.) було «обнулено», за винятком окремих складових (сума податку за виданими і отриманими накладними та за митними деклараціями, аркушами коригування і додатковими деклараціями), сформованих починаючи з 01.07.2015.
Після такого «обнуління» до формули автоматично включені:
- суми середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (т.з. «овердрафт»);
- суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 1 липня 2015 року;
- суми залишку коштів на рахунку платника у Системі за вирахуванням сум, заявлених платником у складі звітності з податку за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунка до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника;
- суми від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень/ІІ квартал 2015 року.
При цьому податківці зауважують, що особливостей функціонування СЕА ПДВ для окремих категорій платників податку, у тому числі і тих, які змінили місце податкового обліку із території проведення АТО, Податковим кодексом не передбачено.
Для відкриття обміннику не обов’язково бути фінустановою
ДФС повідомила (лист від 28.09.2015 р. № 9034/К/99-99-17-02-02-14): валютно-обмінні операції може здійснювати суб'єкт господарювання — юридична особа, що не є фінансовою установою, статутний капітал якого становить не менше ніж 250000 гривень, установчими документами якого передбачено надання фінансових послуг з обміну валют, та який уклав агентський договір із банком згідно із законодавством України (п. 2.4 Інструкції НБУ від 12.12.2002 р. № 502).
Оприлюднено порядок розрахунку зобов’язань із податку на прибуток нерезидентів, які діють через постійне представництво
На офіційному порталі ДФСУ оприлюднено проект наказу Мінфіну «Про затвердження форм та Порядку розрахунку податкових зобов’язань з податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво».
Відповідний проект розроблено з метою забезпечення вимог Закону України від 28.12.2014 р. № 71-VIII, яким викладено в новій редакції р. ІІІ ПКУ та передбачено, що об’єкт обкладення податком на прибуток підлягає визначенню на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці, які збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування.
Кількість найманих працівників протягом кварталу змінюється: як роботодавцям-єдинникам заповнювати звітність
Вовчанська ОДПІ роз’яснила, якщо кількість осіб, які перебувають із платниками єдиного податку груп 2 або 3 у трудових відносинах, кожного місяця кварталу була різною, у полі «Фактична чисельність працівників у звітному періоді» податкової декларації платника єдиного податку — ФОПа зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду.
Відповіді в ЗІР – це загальна позиція ДФС, яка не спричиняє правових наслідків
У листі від 30.09.2015 р. № 20716/6/99-99-10-03-02-15 податківці нагадали, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ПКУ).
У свою чергу, інформація, яка розміщена в «ЗІР», містить загальну позицію ДФС із застосування норм податкового законодавства без врахування особливостей конкретного платника податків та специфіки конкретних ситуацій.
А отже, відповідь «ЗІР» не є податковою консультацією в розумінні глави 3 «Податкова консультація» ПКУ та не спричиняє правових наслідків, передбачених ст. 53 ПКУ.
Юрособа-єдинник може брати участь у статутному капіталі інших юросіб, але нечасто
Податківці Вовчанської ОДПІ зазначили: частка засновників у розмірі не менше 75% статутного капіталу юрособи, яка планує обрати спрощену систему оподаткування, повинна належати юридичним особам — платникам єдиного податку (пп. 291.5.5 ПКУ).
Отже, юрособа — платник єдиного податку групи 3 може вносити кошти чи майно до статутного капіталу іншої юридичної особи (бути засновником іншої юридичної особи).
При цьому варто взяти до уваги таке. Придбання та продаж юрособою — платником єдиного податку групи 3 корпоративних прав інших юридичних осіб на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво. Зокрема, пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку групи 3 суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері фінансового посередництва.
За яких умов доходи від пошиття одягу благодійним фондом не оподатковуватимуться
За умови дотримання благодійним фондом вимог п. 133.4 ПКУ та визначення в статутних документах можливості ведення господарської діяльності без мети одержання прибутку, що сприятиме досягненню статутних цілей фонду, пошив одягу потребуючим допомоги дітям і пошив одягу на замовлення за плату з подальшим спрямуванням отриманих коштів від такої діяльності на благодійну діяльність, не обкладатимуться податком на прибуток.
ДФС про заповнення поля «Види підприємницької діяльності» декларації ФОПа-єдинника
ДФС в підкатегорії 107.08 «ЗІР» роз’яснила: у полі 9 «Види підприємницької діяльності у звітному періоді» р. І «Загальні показники підприємницької діяльності» податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця зазначаються лише номер і назва згідно із КВЕД тих видів підприємницької діяльності, які фактично провадилися фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку у звітному періоді.
За якою формою звітують фізособи-єдинники у ІІІ кварталі 2015 року
ДФС укотре нагадала, за якою формою подають декларацію платники єдиного податку групи 3 — фізичні особи, звітуючи за три квартали 2015 року. Так, фізособи — платники єдиного податку групи 3 декларацію за три квартали 2015 року подають за «старою» формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.12.2011 р. № 1688;
- при заповненні декларації за три квартали 2015 року дохід, що оподатковується за ставкою 2% або 4%, зазначають у рядках, у яких передбачено відображення доходу за ставкою 3% або 5%, аналогічно зазначається сума податку;
- «нова» форма податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця, затверджена Наказом № 578, використовуватиметься такими платниками для складання звітності за 2015 рік починаючи із 01.01.2016 р.
Реалізація профспілкою путівок за готівку має відбуватися через РРО
ДФС у листі (від 18.06.2015 р. № 12748/6/99-99-22-07-03-15) роз’яснює: при реалізації профспілковою організацією путівок РРО необхідно використовувати на загальних підставах відповідно до вимог чинного законодавства.
Водночас проведення розрахунків за реалізовані путівки виключно через банківські установи не вимагає обов'язкового застосування РРО.
Обґрунтування такого висновку досить поверхневе — лише із посиланням на визначення розрахункової операції (це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця чи, у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця).
Жодного аналізу щодо того, чи є передача путівки із частковою компенсацією працівником реалізацією та внаслідок цього розрахунковою операцією, спеціалістами ДФС не зроблено.
Коригування фінансового результату до оподаткування на суму вивільнених унаслідок пільг коштів не передбачено
ДФС нагадала в «ЗІР» (підкатегорія 102.09), що пільгу стосовно сум вивільнених коштів (суми податку, які внаслідок застосування п.п. 15–19 підрозділу 4 р. XX ПКУ не сплачувалися до бюджету та лишалися в розпорядженні платника податку) скасовано з 1 січня.
Із 01.01.2015 р. об'єкт оподаткування (прибуток із джерелом походження з України та за її межами) визначається шляхом коригування (збільшення чи зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку чи збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень р. III ПКУ.
Водночас чинними нормами ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суми використаних після 01.01.2015 р. коштів, які були вивільнені від оподаткування внаслідок застосування пільг, передбачених п.п. 15–19 підрозділу 4 р. XX ПКУ.
Як дізнатись більше про свого бізнес-партнера
Вовчанська ОДПІ повідомляє, що на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України розміщено банер «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».
Завдяки такому електронному сервісу платник податку може перевірити інформацію щодо наявності у нього податкового боргу. Для цього необхідно ввести код ЄДРПОУ або точну назву суб’єкта бізнесу. Після введення такої інформації в одне з полів система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання, і повідомить про результати пошуку.
Інформація щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом (про наявність заборгованості) оновлюється щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.
При цьому слід враховувати, що у електронному он-лайн сервісі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» зазначається інформація про наявність боргу платника в цілому по Україні, тоді як платник податків може перебувати на обліку не лише в контролюючому органі за основним місцем обліку, а й обліковуватись як платник окремих податків та зборів в контролюючих органах за неосновним місцем обліку.
Крім того, за допомогою електронного сервісу «Електронний кабінет платника податків», в якому впроваджено сервіс «Звірення розрахунків з бюджетом», реалізовано можливість здійснення платником самостійної процедури звіряння стану його розрахунків з бюджетом по кожному податку, збору або внеску, належному йому до сплати.
Окрім того, платник з приводу проведення звірки щодо стану розрахунків з бюджетом може безпосередньо звернутись до контролюючих органів за основним та неосновним місцем обліку.
Торгівля безалкогольним пивом в роздріб не оподатковується акцизним податком
Податківці звертають увагу, на те що операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі товарів, які не належать до підакцизних, зокрема пива безалкогольного, акцизним податком не оподатковуються.
Відповідно до п.п. 14.1.144 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) пиво – це насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, який зазначений у товарній позиції 2203 згідно з УКТ ЗЕД.
В свою чергу під безалкогольним пивом розуміють насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, одержаний під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами з об’ємною часткою спирту не більш як 0,5%, отриманий шляхом діалізу або переривання головного бродіння, або виготовлення пивного сусла зі зниженою часткою сухих речовин у початковому суслі, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2202 (ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР зі змінами та доповненнями).
При цьому п.п. 215.3.1 ст. 215 ПКУ ставки акцизного податку встановлено, зокрема, на пиво із солоду (солодове), що відноситься до товарної групи 2203 00 згідно УКТ ЗЕД.
На товари, що відносяться до товарної групи 2202 згідно УКТ ЗЕД, ставки акцизного податку ПКУ не встановлено та такі товари не віднесено до підакцизних.
Надання послуг платникам
Центром обслуговування платників Вовчанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надається широкий спектр безкоштовних послуг для своїх відвідувачів. Серед них приймання податкової звітності, видача ідентифікаційного номера, отримання електронного цифрового підпису тощо. Також, для зручності відвідувача існує система Wi-Fi.
У залі очікування забезпечено трансляцію актуальної інформації на «швидкоплинному рядку» та ТV моніторах.
Також, з метою інформування платників про зміни в законодавстві в ЦОП розповсюджується друкована продукція – листівки, брошури, тощо. Платникам на безкоштовній основі надаються бланки звітності та заяв.
Завітавши до ЦОП, громадяни та платники податків мають змогу проконсультуватись з необхідних питань із спеціалістами інспекції.
До уваги приватних нотаріусів!
Наказом Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) від 17.07.15 №507 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо подання до контролюючого органу фізичними особами, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність, інформації про посвідчені договори продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами), про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування (далі – Узагальнююча консультація №507).
При нотаріальному посвідченні договорів продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами) цього договору, видачі свідоцтв про право на спадщину та/або нотаріальному посвідченні договорів дарування приватний нотаріус повинен щокварталу подавати до контролюючого органу за місцем розташування свого робочого місця Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), у строки встановлені для податкового кварталу.
|