Щодо питань визначення та оподаткування роялті
Відповідно до п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу у редакції, що набула чинності з 01.01.2015, роялті – це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).
Не вважаються роялті платежі, отримані:
як винагорода за використання комп'ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
за придбання примірників (копій, екземплярів) об'єктів інтелектуальної власності, які втілені в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання;
за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об'єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи.
Також не вважаються роялті платежі, отримані за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), за винятком випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України.
З питань кваліфікації платежів за надання права на використання комп’ютерної програми для цілей оподаткування податком на прибуток, починаючи з 01 січня 2015 року, Державною фіскальною службою України визначено офіційну позицію з якою Ви можете ознайомитись перейшовши за посиланням: http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/214520.html
Щодо достовірності даних реквізитів спеціального рахунку сільськогосподарських підприємств-платників ПДВ
Платникам податку на додану вартість, які провадять діяльність у сфері сільського господарства (лісового господарства або рибальства) та відповідно до статті 209 Податкового кодексу України обрали спеціальний режим оподаткування (декларації 0121-0123), та у яких з моменту подання останньої декларації змінилися реквізити спеціального рахунку або які подають вказану декларацію вперше, необхідно подати декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року (або за перший звітний період) з достовірними актуальними реквізитами спеціального рахунку.
Зокрема, платники повинні вказати № спецрахунку, дані банку/органу, в якому відкрито рахунок (найменування, ЄДРПОУ, МФО).
Реквізити спеціального рахунку обов’язково вказуються при позитивному або анульованому значенні рядка 25.2 декларацій 0121-0123.
Надання достовірних та актуальних реквізитів спеціального рахунку є умовою перерахування на такі рахунки коштів з додаткових рахунків в системі електронного адміністрування податку, відкритих платникам відповідно до п. 200¹.2 ст. 200¹ Податкового кодексу України та призначених для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Перерахування здійснюється за реквізитами такого спеціального рахунку платника, який зазначений у податковій звітності з податку на додану вартість.
Штрафні (фінансові) санкції скасовуються
Тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків з обсягом доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік склав менше 20 млн.грн штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суми податкового зобов'язання, які платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені ПКУ, скасовуються протягом 10 днів із дня сплати податкового зобов'язання.
Така норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення фіскальним органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору.
Крім того, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок пеня, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Зазначена норма визначена п. 129.9 ст. 129 та п. 35 підр. 10 роз. ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.07.2015 р. N 655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (опублікований в газеті «Голос України» від 12.08.2015 №147 і набуде чинності з 1 вересня 2015р.
За незбереження первинних документів платнику єдиного податку грозить штраф
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що фізичні особи – підприємці - платники єдиного податку зобов’язані забезпечити зберігання первинних документів на підставі яких заповнювалися дані книги обліку доходів або книги обліку доходів та витрат, що використовувалися для складання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, або інші первинні документи, які використовуються для складання податкової звітності по іншим податкам і зборам – у разі їх сплати. Такі первинні документи зберігаються не менш як 1095 днів з дня подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця або іншої податкової звітності, для складення якої вони використовуються.
За незбереження первинних документів до платників єдиного податку можуть бути застосовані штрафи відповідно до п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
При відсутності первинних документів на товари (роботи, послуги), придбані платником єдиного податку, у разі виявлення факту щодо неутримання податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходу громадянам до платників податків застосовуються штрафні санкції, як до податкового агента, передбачені п. 127.1 ст. 127 ПКУ, та на суму податкового боргу нараховується пеня після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов’язання згідно з п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПКУ.
Про сплату транспортного податку при зміні власника транспортного засобу
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області звертає увагу платників податків, що у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року, податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування. Новий власник обчислює податок починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.
При цьому, контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Загалом, за об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
З 1 вересня підвищено мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на алкогольні напої
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області інформує, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 426 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" з 1 вересня 2015 року підвищено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
Зокрема, мінімальна оптова ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100-відсоткового спирту зросла до 175,96 гривень. Мінімальна роздрібна ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100-відсоткового спирту зросла до 274,5 гривень.
Звертаємо увагу платників, що статтею 17 Закону України від 19.12.1995 № 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Декларація збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за вересень 2015 року подається за новою формою!
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області звертає увагу, що 28 серпня 2015 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 654 "Про затвердження форми Податкової декларації збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності".
Згідно з п.46.6 ст.46 Податкового Кодексу України до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Таким чином, Податкова декларація збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за серпень 2015 року подається за старою формою (наказ ДПАУ від 24.12.2010 №1017), а за вересень 2015 року та наступні податкові періоди - за новою формою, затвердженою наказом Мінфіну №654.
Нагадуємо, що останній день строку подання Декларації за серпень – 21.09.15 р.
Як сплачувати авансові внески з податку на прибуток
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що авансові внески з податку на прибуток за серпень 2015 року платники повинні перерахувати на діючі бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації, що передбачені для обліку таких авансових внесків.
Крім того, зазначаємо, що Казначейська служба не закриватиме рахунків для зарахування до державного та місцевого бюджетів надходжень авансових внесків із податку на прибуток до 1 жовтня 2015 року.
Новий порядок надання податкових консультацій
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що письмові роз’яснення або консультування в електронній формі надаються Державною фіскальною службою України, Головними управліннями ДФС України в областях, міжрегіональними територіальними органами ДФСУ та протягом 10 календарних днів після дня їх надання підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.
З 1 вересня поточного року податкова консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства. Податкові консультації контролюючими органами надаються лише в усній формі.
Платник податків може оскаржити до суду податкові консультації, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Якщо судом узагальнююча або індивідуальна податкові консультації будуть скасовані, нові роз’яснення норм податкового законодавства з урахуванням висновків суду надаються у термін 30 календарних днів із дня набрання законної сили рішенням суду.
«Пульс» - надійний посередник та гарант захищеності платників податків
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує платникам, що «Пульс» - це інтерактивний сервіс ДФС України, за допомогою якого приймаються звернення від платників податків з податкових та митних питань.
Нагадаємо, що громадяни отримують відповіді на поставлені питання протягом 1-3 днів, у окремих випадках цей термін може бути продовжено до 15 днів.
Звернутися на «Пульс» можна за телефоном: (044) 284-00-07.
Продаж пива без касового апарату неможливий
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року №71- VII, з 1 липня 2015 року пиво віднесено до алкогольних напоїв. Таким чином, реалізовувати його без ліцензії та касового апарату неможливо.
Продаж пива здійснюється з обов’язковою видачею покупцю чека з реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до абзацу 5 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Новий електронний сервіс для громадян
Державна фіскальна служба України запровадила новий електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису».
Відтепер фізична особа – платник податків, за наявності електронного цифрового підпису, для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків має можливість сформувати запит в електронному вигляді та відправити на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС».
За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів.
Детальніше з інформацією щодо роботи сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/ .
Платникам єдиного внеску: звіт без заповнення обов’язкових реквізитів вважається не поданим
Відповідно до пункту 8 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435, звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, складений з порушенням вимог цього Порядку, у тому числі без обов’язкових реквізитів, не вважається звітом і вважається таким, що не подавався.
Перелік обов’язкових реквізитів визначений пунктом 6 розділу II Порядку № 435.
Варто зауважити, що зазначені в Порядку реквізити мають бути обов’язково заповнені в усіх таблицях додатків до звіту по ЄВ, де вони передбачені.
У фіскальній службі області розповіли, як отримати довідку про доходи он-лайн
Про роботу нового електронного сервісу Державної фіскальної служби України та можливості, які він надає, розповів журналістам регіональних ЗМІ начальник управління реєстрації платників та електронних сервісів ГУ ДФС у Харківській області Сергій Біланчук.
Зокрема, фахівець зазначив, що сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» запрацював у штатному режимі з 1 вересня поточного року.
Завдяки йому фізична особа – платник податків зможе отримати відомості щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків протягом доби після формування відповідного запиту. Вказана послуга дійсна за умови використання електронного ключа. Раніше, відзначив податківець, платнику для того, щоб отримати зазначену довідку, доводилося звертатися в інспекцію. Відповідь він отримував протягом трьох днів.
Також Сергій Біланчук навів статистику звернень громадян з вказаного питання. Якщо у 2014 році в органи фіскальної служби Харківської області звернулось близько 4 тисяч громадян, то вже у 2015 році станом на перше вересня звернулось 11 тисяч. Пов’язано це з проведенням люстраційних перевірок, а також отриманням громадянами субсидій.
Наприкінці спілкування Сергій Біланчук підкреслив, що сьогодні фіскальна служба впроваджуючи такі сучасні технології, економить і час платника, і значно спрощує отримання послуг.
У фіскальній службі зазначають, що більше інформації можна дізнатися на сайті ДФС України у рубриці: Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.
|