Продажа пива с 1 июля подлежит лицензированию
С 1 июля 2015 года лицензированию подлежит деятельность по производству, импорту, экспорту, оптовой и / или розничной торговли пивом на общих основаниях, предусмотренных для алкогольных напитков. Соответствующие изменения были внесены в Закон «О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий». Об этом напомнила ГФС в письме от 19 июня 2015 года № 22173/7/99-99-21-02-17.
Разъяснено, что законодательством не предусмотрено получение отдельной лицензии на производство, импорт, экспорт, оптовую или розничную торговлю пивом в случае наличия у субъекта хозяйствования лицензии на производство, импорт, экспорт, оптовую или розничную торговлю алкогольными напитками. Для лицензирования деятельности, предусмотренной Законом «О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий», используются бланки лицензий единого образца, установленного Кабмином. В отношении пива, реализация которого разрешена в местах торговли без ограничения торговой площади, предлагается на лицевой стороне бланка лицензии указывать дополнительно вид алкогольной продукции в скобках - слово «пиво».
В случае установления факта торговли алкогольными напитками субъекты хозяйствования, которые получили такие лицензии, несут ответственность согласно ст. 17 Закона в виде штрафа в размере 6 800 грн за нарушение требований ст. 15-3 настоящего Закона, которой установлен запрет продажи алкогольных, слабоалкогольных напитков, вин столовых в неопределенных для этого местах торговли.
Термин «место торговли» определен в ст. 1 Закона, в соответствии с которой место реализации алкогольных напитков должно быть торговой площадью не менее 20 кв. м.
Согласно части 14 ст. 15 Закона плата за лицензию на розничную торговлю алкогольными напитками, кроме сидра и перри (без добавления спирта), составляет 8 000 грн на каждый отдельный указанный в лицензии электронный контрольно-кассовый аппарат (книгу учета расчетных операций), что находится в месте торговли, а на территории сел и поселков, за исключением тех, что находятся в пределах территории городов - 500 грн.
Для мест торговли, расположенных за пределами территории городов областного подчинения и города Киева на расстоянии до 50 км и имеющих торговые залы площадью более 500 кв. м, плата за лицензию на розничную торговлю алкогольными напитками, кроме сидра и перри (без добавления спирта), составляет 8 000 грн на каждый отдельный указанный в лицензии электронный контрольно-кассовый аппарат (книгу учета расчетных операций), находящийся в месте торговли.
Кроме того, физические лица - предприниматели - плательщики единого налога ІІ и ІІІ групп, которые осуществляют розничную торговлю пивом, при расчетах наличными обязаны с 1 июля 2015 года применять должным образом зарегистрированные РРО с распечаткой соответствующих расчетных документов, подтверждающих выполнение расчетных операций.
Не могут быть плательщиками единого налога І - ІІІ группы физлица-предприниматели, осуществляющие производство, экспорт, импорт, продажу подакцизных товаров (кроме розничной продажи горюче-смазочных материалов в емкостях до 20 литров и деятельности физических лиц, связанной с розничной продажей пива и столовых вин).
Также разъяснено, что для маркировки пива крепостью более 8,5 % объемных единиц применяются акцизные марки АВ ОП и АИ ВП; остатки пива по кодам товарной позиции 2203 согласно УКТ ВЭД, произведенные до 1 июля 2015 года, не подлежат маркировке и могут находиться в свободном обращении до полной их реализации с учетом срока годности.
В случае ввоза маркированной подакцизной продукции на таможенную территорию Украины налог уплачивается при приобретении марок акцизного налога с доплатой (в случае необходимости) на день подачи таможенной декларации.
Обязательность РРО для единщиков зависит от объема доходов
Первого июля 2015 года Верховная Рада Украины на базе законопроекта № 1088 приняла Закон, которым вносятся изменения в п. 296.10 ст. 296 Налогового кодекса Украины. Свои голоса за данный законопроект отдали 248 народных депутатов.
Изменениями предусмотрено освобождение от обязательного применения регистраторов расчетных операций (РРО) физических лиц – предпринимателей – плательщиков единого налога первой, второй и третьей групп независимо от вида деятельности, у которых объем дохода за календарный год не превышает 1 млн грн. В случае превышения указанного объема единщик обязан в общем порядке применять РРО с 1-го числа квартала, следующего за месяцем превышения. И в дальнейшем в течение всего срока работы на едином налоге ему придется применять РРО.
При этом Кабмину поручили до 1 сентября 2015 года разработать механизм проверок разрешенного для работы без РРО объема дохода у единщиков. Такая поправка в Закон была внесена по настоянию министра финансов Н. Яресько.
Обратим внимание, что Закон в силу пока не вступил. Он еще должен быть подписан Президентом Украины.
В настоящее время действует редакция п. 296.10 ст. 296 НКУ, которая обязывает единщиков третьей группы с 1 июля 2015 года применять РРО. Поэтому единщикам третьей группы, которые не установили РРО, но имеют объем дохода менее 1 млн грн., следует избегать наличных расчетов и отражения их в учете до вступления нового Закона в силу.
«Липове» борошно та реальні гроші – працівники податкової міліції Харківщини закрили «центр мінімізації»
Працівники податкової міліції Харківщини припинили роботу «центру мінімізації», через діяльність якого тільки за попередніми підрахунками Державний бюджет втратив близько 8 мільйонів гривень.
Про це повідомив начальник оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов.
У рамках раніше зареєстрованого кримінального провадження співробітники слідчо-оперативних підрозділів провели комплекс широкомасштабних заходів, направлених на припинення діяльності «центру мінімізації», до складу якого входило 23 фіктивні фірми.
Власником та організатором даного бізнесу виявився 35-річний виходець з Луганської області. Саме він вирішував питання щодо діяльності фіктивних підприємств, розподіляв прибутки та надавав вказівки кур’єрам та бухгалтеру.
«За допомогою фіктивних фірм у період 2014-2015 років бізнесмен формував штучний податковий кредит. Далі підприємства реального сектору економіки перераховували кошти нібито за купівлю сільськогосподарської продукції, - розповідає Андрій Бєжанов, - Подальшу доставку документів та зняття грошових коштів здійснювали два кур’єри».
Послугами «липових» підприємств користувалися переважно бізнесмени з Київської області. Так, за час існування даного «центру мінімізації» загальний обіг проконвертованих коштів склав понад 40 млн. грн. Ймовірні втрати бюджету тільки з податку на прибуток перевищили 8 млн. грн.
«У ході комплексу широкомасштабних заходів працівники податкової міліції провели обшуки. - зазначає Андрій Бєжанов, - Так, в автомобілях та офісних приміщеннях, якими користувалися «мінімізатори» співробітники слідчо-оперативних підрозділів виявили та вилучили 3 печатки з реквізитами фіктивних підприємств, чекові книжки, чорнові записи та комп’ютерну техніку. Крім цього, вилучено грошові кошти на загальну суму більше 1,2 млн. грн.»
Усі вилучені матеріали будуть використані в якості речових доказів. Наразі слідство триває.
Платники збору за місця для паркування транспортних засобів звітують за півріччя 2015 року з 1 липня
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що відповідно до підпункту 2681.5.3 пункту 2681.5 статті 2681 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) базовим податковим (звітним) періодом для платників збору за місця для паркування транспортних засобів (далі – збір за паркування) є календарний квартал.
Платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи – підприємці, які згідно з рішенням сільської, селищної або міської ради організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках (підпункт 2681.1.1 пункту 2681.1 статті 2681 Кодекс).
Якщо звітний (податковий) період дорівнює календарному кварталу, декларація подається до контролюючого органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Кодексу).
Таким чином, платники збору за паркування у термін з 1 липня по 10 серпня поточного року повинні надати до територіального органу ДФС за місцезнаходженням об’єкту оподаткування податкову декларацію збору за місця для паркування транспортних засобів (далі – декларація збору за паркування).
До затвердження Міністерством фінансів України нової форми декларації збору за паркування, платники збору застосовують форму податкової декларації, затверджену наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 №866 «Про затвердження форм Податкових декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.01.2014 за №141/24918.
Відповідно до підпункту 2681.5.1 пункту 2681.5 статті 2681 Кодексу сума збору за паркування, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.
Строки сплати податкового зобов’язання, зазначені платником податків у поданій ним податковій декларації, визначені статтею 57 Кодексу.
Так, відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації.
Таким чином, збір за паркування, нарахований платником за 2 квартал 2015 року та зазначений у декларації збору за паркування за півріччя 2015 року, повинен бути сплачений платником цього збору не пізніше 20.08.2015.
Затверджена нова форма декларації з транспортного податку
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області інформує, що наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 №415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку», що зареєстрований у Міністерстві юстиції 28.04.2015 за №474/26919 (далі – наказ №415), затверджена нова форма податкової декларації з транспортного податку.
Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) нові форми декларацій (розрахунків) набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, в якому відбулося їх оприлюднення.
Нагадуємо, що базовим податковим (звітним) періодом для платників зазначеного податку є календарний рік (підпункт 267.5.1 пункту 267.5 статті 266 Кодексу).
Однак, крім річної декларації з транспортного податку, яка надається платником податку – юридичною особою до 20 лютого звітного року, у суб’єкта господарювання може виникнути необхідність подати таку декларацію в інший термін протягом року.
Якщо платник податку – юридична особа протягом року придбаває легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування, а саме: використовувався до 5 років та має об’єм циліндра двигуна понад 3000 куб. см, то ця юридична особа повинна надати декларацію з транспортного податку до контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт (підпункт 267.7.4 пункту 267.7 статті 267 Кодексу).
Таким чином, у разі придбання платником податку – юридичною особою легкового автомобіля, що є об’єктом оподаткування, суб’єкту господарювання необхідно надати декларацію з транспортного податку за формою, затвердженою наказом №415.
Для платників податку – фізичних осіб форма звітності з цього податку не передбачена. Обчислення суми транспортного податку з об’єкту оподаткування здійснюється контролюючим органом самостійно, шляхом надсилання такій особі, за місцем її реєстрації (для резидентів) та за місцем реєстрації об’єктів оподаткування, що перебувають у власності нерезидентів (для нерезидентів), до 1 липня звітного року, податкового повідомлення-рішення про сплату відповідної суми податку (підпункт 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).
З 1 липня починається звітування по екологічному податку за 2 квартал 2015 року
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що відповідно до пункту 250.1 статті 250 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) податковим звітним періодом для платників екологічного податку є календарний квартал.
Згідно з пунктом 250.2 статті 250 Кодексу платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Підпунктами 250.2.1 та 250.2.3 пункту 250.2 статті 250 Кодексу визначено, що податкова декларація екологічного податку подається платником податку до контролюючих органів:
- за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах – за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об’єктів;
- за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк – за місцем перебування платника на податковому обліку.
Таким чином, з 1 липня по 10 серпня 2015 року платники екологічного податку повинні надати до територіальних органів ДФС області, з урахуванням вимог пункту 250.2 статті 250 Кодексу, податкові декларації екологічного податку.
До затвердження Міністерством фінансів України нової форми податкової декларації екологічного податку, платникам податку застосовувати форму податкової декларації, затверджену наказом ДПА України від 24.12.2010 №1010 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №26/18764.
Платники, які отримують кошти через програмно-технічні комплекси самообслуговування, РРО не застосовують
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
Водночас у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі через банківські установи суб’єкти господарювання мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій.
При цьому суб’єкти господарювання, які отримують кошти через програмно-технічних комплексів самообслуговування на свої рахунки, за продані товари (надані послуги), реєстратори розрахункових операцій можуть не використовувати. У цьому випадку РРО мають використовувати банки, що отримують готівку для подальшого її переказу платнику.
Нагадуємо, з 1 січня 2015 року суб'єкти господарювання, які використовують програмно-технічні комплекси самообслуговування при розрахунках за реалізовані товари (надані послуги) повинні видавати покупцеві фіскальний чек.
Щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці.
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що у зв'язку Законом України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" (далі - Закон N 77, набрав чинності з 01.01.2015), внесено зміни до статті 8 Закону України від 08 липня 2010 року N 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема передбачено:
- якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Умовою застосування зазначеної норми є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць;
- у разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована заробітна плата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума єдиного внеску розраховується з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру;
- при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставки єдиного внеску, встановлені частиною п'ятою статті 8 Закону № 2464, застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Декларацію на отримання податкової знижки треба подати до 31 грудня 2015 року
Метою щорічного декларування доходів громадян є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати в минулому податковому році.
Повернути частину податку, сплаченого громадянами із зарплати, можна шляхом реалізації свого права на податкову знижку. До податкової знижки включаються понесені протягом року такі витрати: сплачені відсотки за іпотечним кредитом; плата за навчання; страхові платежі; сума оплати державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини; суми витрат на переобладнання транспортного засобу.
Зверніть увагу! Кошти, які повертаються платнику зараховуються на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилаються поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
Чи потрібно суб'єкту господарювання зберігати якісь документи при використанні РРО?
Обов’язково. Суб’єкти господарювання зобов'язані:
- зберігати в господарській одиниці останню використану та поточну розрахункову книжку, що використовується на період виходу з ладу РРО, здійснені його ремонту або у разі тимчасово, але не більше 72 годин, виключення електроенергії;
- у кінці робочого дня (зміни) друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
- друкувати Х-звіти, Z-звіти та інші документи, що передбачені документацією на РРО, відповідно до законодавства;
- зберігати на місці проведення розрахунків реєстраційне посвідчення та останню довідку про опломбування РРО або їх копій.
За порушення трудового та податкового законодавства доведеться відповідати
З 1 січня 2015 року, з метою сприяння легалізації заробітної плати та зайнятості населення, діє Закон України №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці». Отож, перш ніж взяти на роботу трудового «нелегала», кожному роботодавцю слід врахувати, що контролюючі органи у випадку виявлення факту виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, мають право застосувати штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, тобто 36,5 тисячі гривень у 2015 році. Крім цієї суми штрафу, яку сплатить суб’єкт господарювання, на його керівника очікує адміністративний штраф в розмірі від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, тобто – від 8,5 до 17 тисяч гривень. Також роботодавцю варто врахувати, що закон не містить такого поняття як «стажування». А це означає, що кожен роботодавець зобов’язаний у перший же день офіційно працевлаштувати працівника, тобто укласти трудовий договір, видати відповідний наказ і повідомити про це органи ДФС за місцем реєстрації.
Зміна облікових даних
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області наголошує на тому, що у разі зміни паспортних даних чи місця проживання, громадяни зобов’язані протягом місяця повідомити про це фіскальне відомство для внесення відповідних змін.
Для цього до податкової інспекції міста необхідно подати Заяву за формою №5ДР. В Вовчанській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області наголошують, що неподання громадянами відповідної інформації тягне за собою накладення штрафу.
Пам’ятайте, що наявність недостовірної інформації в базі даних інспекції є перешкодою до оперативних дій як працівників, так і громадян. Тому будьте завжди свідомими та відповідальними.
Перелік пільговиків - юросіб, звільнених від сплати земельного податку
Згідно зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII, суттєво скоротився перелік пільговиків-юросіб, звільнених від сплати земельного податку (п. 282.1 ПКУ).
Так, від сплати земельного податку звільняються:
1) санаторно-курортні й оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні заклади громадських організацій інвалідів;
2) громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їхньою повною власністю. Кількість інвалідів, які мають основне місце роботи на цих підприємствах, повинна становити не менше 50% і фонд оплати праці таких осіб – не менше 25% суми загальних видатків на оплату праці;
3) бази олімпійської та паралімпійської підготовки.
При цьому земельні ділянки релігійних організацій, які також звільнялися від сплати земельного податку, тепер не є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ.
Щодо інших юросіб, виключених з переліку пільговиків, то тепер, зважаючи на все, вони повинні будуть сплачувати земельний податок нарівні з усіма платниками. Нагадаємо, що до цього переліку входили заповідники, парки, ботанічні сади.
Продаж алкоголю та тютюну неповнолітнім тягне за собою штраф та анулювання ліцензії
На сьогодні найбільш поширеними зловживаннями несумлінних підприємців, які намагаються заробити гроші на здоров’ї підлітків, нехтуючи усіма принципами суспільної моралі та відповідальності, є продаж «дорослої» продукції дітям.
Тому Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області зосереджує увагу несумлінних торгівці на те, що відповідно до чинного законодавства, продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім карається анулюванням ліцензій та штрафними санкціями. Розмір штрафу, який застосовується до суб’єкта господарювання, складає 6800 гривень.
Незнання закону у такому випадку не є виправданням, адже кожен бізнесмен ознайомлюється з правилами гри у цьому високоліквідному сегменті ринку ще при отриманні ліцензії.
У разі зміни класу професійного ризику платник самостійно проводить перерахунок єдиного внеску
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України від 08.07.10 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон), на органи ДФС покладено обов’язок здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) вимог цього Закону.
Частиною 5 статті 8 Закону визначено, що для платників єдиного внеску – роботодавців єдиний внесок встановлюється у відсотках до визначеної бази нарахування єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Разом з цим, відповідно до пункту 4.8 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.13 №455, у разі зміни у встановленому законодавством порядку класу професійного ризику виробництва платник за період з дати встановлення нового класу професійного ризику та розміру єдиного внеску самостійно здійснює перерахунок єдиного внеску, якщо з дати зміни класу ризику платник вчасно не змінив його у звіті.
Самостійно обчислену суму в результаті перерахунку (різниця між нарахованою сумою єдиного внеску за розміром, встановленим раніше, та нарахованою сумою єдиного внеску за встановленим розміром за зазначений період) платник відображає у звіті про нараховані суми єдиного внеску, який подається ним за звітний період.
Новації в застосуванні РРО
Суб’єкти господарювання подають до контролюючих органів звітність, пов’язану із застосуванням РРО та РК, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у випадках, якщо не передбачено подання інформації проводовими або безпроводовими каналами зв’язку.
З 1 січня 2015 року набирають чинності зміни, що стосуються подання інформації про РРО проводовими або безпроводовими каналами зв’язку, внесені Законом № 406-VII.
Зміни стосуються правил подання до контролюючих органів РРО-інформації в електронному вигляді. Так, суб’єкти господарювання, які використовують РРО, повинні подавати проводовими або безпроводовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані.
Ця вимога не стосується платників, які використовують електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) і РРО, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Такі суб’єкти господарювання повинні подавати інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься у фіскальній пам’яті зазначених РРО (тобто у вигляді підсумкових щоденних операцій).
Як зазначають фахівці Вовчанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, з 1 січня 2015 року відповідно до п. 8 Заключних положень Закону № 265 дозволяється первинна реєстрація тільки РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, і електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), РРО з купівлі-продажу іноземної валюти.
Вищезгадані зміни покликані збільшити кількість платників, які будуть подавати РРО-інформацію у вигляді електронних копій розрахункових документів та фіскальних чеків.
Згідно з п. 296.10 ПКУ платникам єдиного податку ІІ та ІІІ (фізичним особам – підприємцям) груп потрібно застосовувати РРО. Зазначене не стосується тих платників ІІ та ІІІ груп, які займаються діяльністю на ринках, при продажу товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі.
Нагадуємо, що застосування РРО платниками ІІ та ІІІ груп починається:
– для платників єдиного податку ІІІ групи – з 01 липня 2015 р.;
– для платників єдиного податку ІІ групи – з 01 січня 2016 р.
Платники єдиного податку I групи РРО не застосовують.
За відпрацьований повний місяць нарахована зарплата не повинна бути нижча за мінімальну
Порядок виплати заробітної плати регулює Закон України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» із внесеними змінами і доповненнями, згідно якого мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якої не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Згідно статті 24 цього Закону та статті 115 Кодексу Законів про Працю заробітна плата працівникам повинна виплачуватись не рідше двох разів на місяць. Строки виплати встановлюються колективним договором або наказом роботодавця (при відсутності договору). Проміжок часу між датами розрахунків з працівниками не може перевищувати 16 днів. Розмір авансу (заробітної плати за першу половину місяця) оговорюється колективним договором, але не може бути меншим, ніж оплата за фактично відпрацьований до дня виплати час. Крім того, повний розрахунок з працівником повинен відбутися не пізніше ніж через сім днів після закінчення розрахункового періоду.
Тобто, якщо працівник відпрацював повний місяць, працедавець зобов’язаний нарахувати заробітну плату не нижче за мінімальну.
Нагадаємо, на 2015 рік Законом України від 28.12.2014 р. №80-VIII «Про державний бюджет України» розмір мінімальної заробітної плати встановлено: з 1 січня -1218 грн., з 1 грудня – 1378 грн.
За порушення вимог використання РРО з 01.07.15 передбачені штрафні санкції
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує платникам податків, яким у своїй діяльності потрібно використовувати реєстратори розрахункових операцій, що відповідно до чинного законодавства для суб'єктів господарювання, які здійснюють прийом готівки через касу (виписують касові ордери, видають оформлену в установленому порядку квитанцію) передбачено звільнення під штрафних санкцій за порушення вимог Закону України від 06.07.1995 № 265№-ВР № 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у період до 01.07.15.
Починаючи з 01.07.15 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів фіскальної служби застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
— у разі встановлення протягом календарного року факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції вчинене вперше — 1 гривня;
— вчинене вдруге — 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
— за кожне наступне вчинене порушення — у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
— у разі порушення встановленого у пункті 1 статті 9 Закону № 265 порядку проведення розрахунків через каси підприємств, установ і організацій, в яких ці операції повинні проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою (за наявності) у встановленому порядку, або у разі порушення порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні пролажу проїзних перевізних документів — десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Зверненням громадян – особлива увага
Одним із напрямків роботи Вовчанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області є кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного вирішення порушених питань та забезпечення вимог Закону України від 02.10.1996 р. № 393/96-ВР «Про звернення громадян».
Оформляючи своє звернення необхідно дотримуватись обов’язкових вимог: вказувати прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, викласти суть порушеного питання.
Анонімні звернення не розглядаються.
Також звертаємо увагу на те, що звернення необхідно адресувати тому контролюючому органу, до компетенції якого належить порушене питання.
Платникам про розмір орендної плати
Вовчанська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області звертає увагу платників, що Законом України від 27 березня 2014 року N 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", внесено зміни до ст. 288 Податкового кодексу України. Зокрема, встановлено граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (далі – орендна плата) для всіх категорій земельних ділянок.
Так, відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Тобто норми ст. 288 Кодексу встановлюють мінімальні та максимальні межі розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у відсотках до нормативної грошової оцінки.
При цьому, якщо сума річного платежу за договором оренди землі є меншою, ніж сума платежу визначена п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу, то річна сума орендної плати, що підлягає перерахуванню до бюджету, повинна бути 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як та в які строки контролюючі органи надають податкові консультації.
Відповідно до п.52.1 ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі.
Консультації надаються контролюючими органами. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, проводить періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов’язань, та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі за допомогою Інтернет - ресурсів (п.52.6 ст. 52 ПКУ).
Надання послуг платникам
Центром обслуговування платників Вовчанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надається широкий спектр безкоштовних послуг для своїх відвідувачів. Серед них приймання податкової звітності, видача ідентифікаційного номера, отримання електронного цифрового підпису тощо. Також, для зручності відвідувача існує система Wi-Fi.
У залі очікування забезпечено трансляцію актуальної інформації на «швидкоплинному рядку» та ТV моніторах.
Також, з метою інформування платників про зміни в законодавстві в ЦОП розповсюджується друкована продукція – листівки, брошури, тощо. Платникам на безкоштовній основі надаються бланки звітності та заяв.
Завітавши до ЦОП, громадяни та платники податків мають змогу проконсультуватись з необхідних питань із спеціалістами інспекції.
Громадяни після досягнення пенсійного віку звільняються від сплати земельного податку
Громадяни–власники земельних ділянок, які вийшли на пенсію не за віком (пенсія призначена за вислугу років, по інвалідності тощо), лише після досягнення пенсійного віку мають право на користування пільгою щодо сплати земельного податку. Пільга надається за земельні ділянки, що належать їм на правах приватної власності та землекористувачам.
Для отримання пільги громадянин має подати до органу ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки заяву про надання пільги та документи, що посвідчують його право на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення, тощо).
Нагадаємо, від сплати земельного податку звільняються: пенсіонери (за віком); інваліди першої і другої групи; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.
Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
-для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
-для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах не більш як 0,25 гектара, в селищах – 0,15 гектара; в містах – 0,10 гектара;
-для будівництва індивідуальних гаражів – не більше як 0,01 гектара;
-для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара;
-для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари.
Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб визначено ст.281 Податкового кодексу України.
|