ПФУ оприлюднив середню зарплату для розрахунку пенсії
Середня заробітна плата на одну застраховану особу, яка буде застосовуватись при визначенні коефіцієнту заробітної плати за грудень 2014 року при призначенні пенсій, встановлена у розмірі 3556,97 грн. (за листопад така середня зарплата складала 3197,38 грн.).
Крім того, затверджено показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на 1 застраховану особу у сумі 3149,95 грн., який буде застосовуватись при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2014 рік (за 2013 рік – 2979,46 грн.) при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Оновлено порядок ведення касових операцій банками
Затверджено зміни до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні.
Зокрема, встановлено, що оброблення банкнот, які за критеріями якості належать до категорії значно зношених банкнот, здійснюється виключно ручним способом з використанням приладів (детекторів) для контролю за справжністю банкнот, що забезпечують збільшення зображень, візуалізацію ультрафіолетового та інфрачервоного захисту та магнітний контроль.
Територіальні управління НБУ приймають від банків (філій, відділень) банкноти, пошкоджені на підставі розпорядчих документів НБУ, разом з актом про пошкодження готівки, у тому вигляді, як вони були пошкоджені банком (без склеювання розрізаних або розірваних частин). Якщо акта про пошкодження готівки немає, то банкноти надсилаються на дослідження як сумнівні.
Територіальні управління НБУ за потреби можуть здійснювати приймання від банків (філій, відділень) пошкоджених банкнот частинами із зазначенням їх суми в акті про пошкодження готівки.
Пошкоджені банком (філією, відділенням) на підставі розпорядчих документів НБУ банкноти гривні відсортовуються до значно зношених банкнот.
Також визначено порядок обміну банкнот національної валюти, пошкоджених спецрозчином.
Постанова НБУ від 19.02.15 р. № 113 набуде чинності з 28.02.15 р. (Лист НБУ від 23.02.15 р. № 50-03010/11337).
Додатковий імпортний збір буде включатися до бази нарахування ПДВ
Законами від 28.12.14 р. № 73-VIII та від 28.12.14 р. № 74-VIII передбачено запровадження додаткового імпортного збору після завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями та опублікування відповідного рішення КМУ.
У відповідності до цих законів додатковий імпортний збір включено до переліку особливих видів мита, які, в свою чергу, є різновидом мита.
Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Таким чином, у разі набрання чинності вищезазначених законів при нарахуванні ПДВ до бази оподаткування цим податком включаються суми додаткового імпортного збору.
Лист ДФС від 20.01.15 р. № 2806/7/99-99-25-01-17.
Нюанси заповнення форми № 3-торг "Звіт про продаж і запаси товарів"
Держстат надав роз`яснення щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 3-торг"Звіт про продаж і запаси товарів" (далі - форма).
Роз`яснення містять інформацію щодо показників та змісту форми про роздрібний товарооборот юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі.
Форма містить дані щодо роздрібного товарообороту за I, II, III квартали та за рік.
Зміст форми відповідає документам первинної облікової документації: товарно-транспортним накладним, товарно-грошовим звітам, квитанціям установ банків, поштових відділень, прибутковим касовим ордерам, видатковим касовим ордерам, журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів, касовим книгам, книгам обліку прийнятих та виданих касиром грошей, журналу обліку нафтопродуктів, які надійшли на автозаправну станцію (далі - АЗС) і автомобільну газонаповнювальну компресорну станцію, акту приймання (здавання) нафтопродуктів з трубопроводу на АЗС, відомості на один відпуск, змінному звіту АЗС.
Для детального опису товарних груп у формі може використовуватися Додаток до форми № 3-торг "Довідник товарних груп та товарів за Статистичною класифікацією продукції (СКП)".
Роз`яснення Держстату від 04.12.14 р. № 17.4-12/69.
Робота у нічний час: як провести індексацію зарплати?
Мінсоцполітики надало роз’яснення щодо індексації заробітної плати при виплаті доплати за роботу в нічний час.
Так, якщо умови оплати праці передбачають виплату за роботу у нічний час, то у випадку підвищення посадового окладу відбувається і підвищення зазначеної доплати. Таке підвищення враховується при визначенні базового місяця для проведення індексації.
При цьому, якщо посадовий оклад не підвищується, а відбувається збільшення доплати за роботу в нічний час за рахунок кількості відпрацьованих нічних годин, то при такому збільшенні заробітної плати базовий місяць при проведенні індексації не змінюється.
Якщо у жовтні 2014 року у працівника збільшився посадовий оклад, то при визначенні у жовтні фіксованої величини суми індексації, порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою індексації має здійснюватися виходячи з умов жовтня.
Тобто, порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації має здійснюватися виходячи із заробітної плати жовтня до її підвищення та заробітної плати жовтня після її підвищення.
Лист Мінсоцполітики від 09.12.14 р. № 285/10/136-14.
Працюючим пенсіонерам скоротять розмір пенсії
У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2212 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про пенсійне забезпечення".
У пояснювальній записці зазначено, що передбачається:
- виплачувати працюючим пенсіонерам пенсії у розмірі 85 %, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- не виплачувати призначені спеціальні пенсії працюючим народним депутатам, держслужбовцям та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, що мають право на призначення спеціальних пенсій. Виняток робиться лише для держслужбовців в Міноборони, Збройних силах України та правоохоронних органах в особливий період;
- поетапне підвищення на 5 років (кожен рік на півроку) пільгового пенсійного віку для жінок та збільшення страхового стажу для осіб, які мають право на пільгову пенсію;
- поетапне підвищення на 5 років страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років;
- для обчислення пенсії застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки.
Відповідно до законопроекту, у разі його прийняття зміни набудуть чинності з 1 березня 2015 року.
Затверджені нові форми реєстраційних документів для отримання послуг ЕЦП
ДФС затверджено нову редакцію Регламенту АЦСК ІДД ДФС та нові форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису, що набудуть чинності 2 березня 2015 року.
Форми за попереднім зразком приймаються віддаленими пунктами реєстрації користувачів Акредитованого центру до 2 березня 2015 року.
Нові форми реєстраційних документів можна завантажити на офіційному сайті АЦСК ІДД.
Крім цього, у зв`язку з реорганізацією Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів та створенням Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, змінено найменування Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів на Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС та пройдено процедуру акредитації.
Додатковий імпортний збір буде включатися до бази нарахування ПДВ
Законами від 28.12.14 р. № 73-VIII та від 28.12.14 р. № 74-VIII передбачено запровадження додаткового імпортного збору після завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями та опублікування відповідного рішення КМУ.
У відповідності до цих законів додатковий імпортний збір включено до переліку особливих видів мита, які, в свою чергу, є різновидом мита.
Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Таким чином, у разі набрання чинності вищезазначених законів при нарахуванні ПДВ до бази оподаткування цим податком включаються суми додаткового імпортного збору.
Лист ДФС від 20.01.15 р. № 2806/7/99-99-25-01-17.
Як визначити строк позовної давності за ЗЕД-контрактом
Суб`єкти господарювання досить часто використовують у своїй діяльності ЗЕД-контракти, у зв`язку із цим виникає чимало запитань про їх застосування. Зокрема, досить актуальним є питання про обчислення строку позовної давності за цією категорією договорів.
Для визначення строку позовної давності у ЗЕД-контрактах купівлі-продажу товарів застосовується Конвенція про позовну давність від 14.06.74 р. (далі – Конвенція). Щоб норми Конвенції поширювали свою дію на взаємовідносини сторін контракту, має дотримуватися ряд умов.
Конвенцією установлено загальний строк позовної давності за ЗЕД-контрактами – 4 роки. У деяких випадках цей строк може продовжуватися або припинятися, проте незалежно від положень Конвенції він припиняється не пізніше ніж через 10 років із дня обчислення позовної давності.
Момент закінчення строку позовної давності визначено ст. 28 Конвенції – кінець дня, що відповідає календарній даті початку його обчислення. Пояснимо на прикладі. Строк позовної давності за ЗЕД-контрактом, на який поширюється дія Конвенції, почав перебіг з 30.06.11 р. У цьому випадку він закінчується 30.06.15 р. Також завважимо, що коли закінчення строку позовної давності припадає на місяць, у якому немає відповідної календарної дати, то строк закінчується в кінці останнього дня цього місяця.
Єдиний податок платникам 4 групи рекомендовано
у I кварталі 2015 року сплачувати помісячно
Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII визначено, що з 1 січня 2015 року сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % та у яких станом на 1 січня базового (звітного) року відсутній податковий борг (недоїмку), є платниками єдиного податку 4 групи.
Об’єктом оподаткування для платників єдиного податку 4 групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), а для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - нормативна грошова оцінка ріллі в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року.
Інформацію про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для розрахунку податкових зобов’язань сільськогосподарські товаровиробники можуть отримати від територіальних органів Держземагентства України за місцем знаходження таких земельних ділянок.
Протягом першого кварталу 2015 року передбачається затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку 4 групи. До затвердження форми податкової декларації з єдиного податку для платників податку четвертої групи рекомендовано використовувати форму Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку.
У зв’язку з тим, що форма податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку передбачає щомісячні нарахування, платникам податку пропонується протягом першого кварталу сплачувати нараховані суми у терміни, передбачені для фіксованого сільськогосподарського податку.
Лист ДФС від 14.02.15 р. № 4968/7/99-99-15-03-01-17.
Оновлено порядок прийняття документів на право роздрібної торгівлі алкоголем та тютюном
З метою забезпечення належного виконання вимог ст. 15 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон)внесено зміни до Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Так, встановлено, що документи подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування.
Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.
Наказ ДФС від 14.02.15 р. № 85 набув чинності з дати прийняття.
Бюджетна організація, якій надано пільгу з плати за землю, здає будівлю в оренду: чи сплачувати земельний податок?
У Вовчанській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області зазначили, що юридичні особи, які користуються пільгами з земельного податку, та надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, земельний податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачують на загальних підставах з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель, споруд (їх частин). Водночас якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення про надання пільг зі сплати земельного податку бюджетним установам, то у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування, земельний податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) не сплачується.
ДФС надасть інформацію про стан електронного рахунка
Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі – електронний рахунок) – рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі. На такий рахунок платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні чи розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку. Це визначено п. 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі – Порядок № 569). Пунктом 13 Порядку № 569 передбачено, що платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Інформація про рух коштів на електронних рахунках платникам податку надається ДФС України за відповідним запитом платника на безоплатній основі без обмеження кількості запитів та у часі.
Міноборони: про виплати військовослужбовцям
Міноборони розглянуло звернення стосовно виплати винагороди учасникам АТО за час їх лікування після поранення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення та надання інформації про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю. Так, виплата винагороди зберігається за час безперервного перебування на лікуванні, якщо військовослужбовці евакуйовані в стаціонар безпосередньо після отримання поранення. Військовослужбовцю, якому після стаціонарного лікування надана відпустка для лікування, а також у разі повторного, через деякий час стаціонарного лікування (у зв'язку з цим пораненням), для виплати винагороди законних підстав немає. Виплата винагороди зберігається як під час лікування у військово-медичних закладах Міністерства оборони України, інших військових формувань та правоохоронних органів, так і в цивільних закладах охорони здоров'я. Отже, військовослужбовцям, які перебували на стаціонарному лікуванні та завершили його до цієї дати, винагорода за час такого лікування не виплачується.
Роз’яснення щодо роботи ЄРПН і пов’язаного з ним програмного забезпечення
ДФС роз`яснено запитання щодо функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі — ЄРПН) і пов’язаного з ним програмного забезпечення. Ми виділили такі ключові моменти:
По-перше, для формування податкових накладних платники податків самостійно обирають відповідне програмне забезпечення. Сюди належать і безоплатні сервіси «Системи формування та подання звітності до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку податкової звітності, податкових накладних та реєстрів податкових накладних в електронному вигляді», «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до "Єдиного вікна подання електронної звітності"». Зазначені програми є на сайті ДФС у розділі «Електронна звітність».
По-друге, податківці розробили новий електронний сервіс для платників податків, який дає їм змогу безоплатно за запитом до ДФС отримувати відомості з ЄРПН про податкові накладні та/або розрахунки коригування.
По-третє, покупці можуть отримувати з ЄРПН копії податкових накладних/розрахунків коригування, що зареєстровані їх контрагентами. Для цього покупець надсилає до ЄРПН запит в електронному вигляді, за яким одержує повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Податкова накладна, отримана з ЄРПН покупцем, вважається такою, що отримана від постачальника.
По-четверте, реєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН можна й після спливу 15-денного строку. Додамо, що за умови невчасної реєстрації податкових накладних слід пам’ятати про штрафи згідно із п. 1201.1 ПКУ.
Підприємці мають шанс зберегти страховий стаж
Завдяки податковій реформі з'явилася новація у фінансовому правовому полі, яка надає право підприємцям самостійно визначити базу оподаткування ЄСВ для місяців, у яких вони не мали чистого доходу задля збереження страхового стажу. Тобто в будь-якому бездоходному місяці можна на власний розсуд або залишити базу нульовою й не сплачувати ЄСВ, або визначити ту її величину, з якої бажаєте сплатити ЄСВ, щоб включити цей період у пенсійний стаж.
Власне, у другому випадку самостійно визначена база не має бути меншою за мінімальну зарплату (до грудня 2015 року — 1218 грн, із 1 грудня — 1378 грн) і не може перевищувати максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (до грудня 2015 року — 20706 грн, із 1 грудня — 23426 грн).
Це право на визначення підприємець реалізує під час подання річного звіту за формою № Д5. Стосується ця законодавча норма періодів, що починаються із 1 січня 2015 року. Тобто під час подання звіту за 2014 рік вона не працює. До речі, описане нововведення поширюється не лише на підприємців-загальносистемників, а й на самозайнятих осіб (нотаріусів, адвокатів, артистів, художників, літераторів тощо).
Нагадаємо: відповідно до п. 178.4 ст. 178 р. IV Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Згідно із пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ, платники податку на доходи фізичних осіб подають податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним, окрім випадків, передбачених р. IV ПКУ.
Отже, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року до 1 травня року, що настає за звітним.
Як змінилися ставки ПДФО на заробітну плату найманих працівників у 2015 році?
Згідно із п. 167.1 ст. 167 ПКУ, ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у тому числі, але не виключно, у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (12180 грн. у 2015 році), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
«У разі якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%», - наголошує заступник начальника інспекції Романцова Ірина Анатоліївна.
Протягом усього поточного року ставка ПДФО в розмірі 15% застосовуватиметься до бази оподаткування, що не перевищує 12180 грн. (1218 x 10) у розрахунку на місяць. Ставка ПДФО в розмірі 20% застосовуватиметься до бази оподаткування, що перевищує 12180 грн. у розрахунку на місяць.
Операції, які оподатковуються акцизним податком
Відповідно до ст. 213 р. VI Податкового кодексу України об’єктами оподаткування акцизним податком є:
- операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);
- операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;
- операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України;
- операції з реалізації конфіскованих підакцизних товарів (продукції), підакцизних товарів (продукції), визнаних безхазяйними, підакцизних товарів (продукції), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизних товарів (продукції), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;
- операції з реалізації або передачі у володіння, користування чи розпорядження підакцизних товарів (продукції), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законодавством, відповідно до п. 213.3 ст. 213 Податкового кодексу України;
- обсяги й вартість витрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат із урахуванням п. 214.6 ст. 214 Податкового кодексу України;
- операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;
- операції з оптового постачання електричної енергії;
- операції з переобладнання ввезеного на митну територію країни транспортного засобу в підакцизний легковий автомобіль.
Податкова знижка
«До податкової інспекції можуть завітати громадяни, які мають на меті повернути собі у вигляді податкової знижки частину коштів, пов’язаних із певними видами витрат», - наголошує начальник Вовчанської ОДПІ Володимир Борисенко.
Наприклад, платник податку — резидент має право включити до податкової знижки оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за 2014 рік, та оплату вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.
Нагадуємо, податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, — це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом (пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до норм Податкового кодексу України, громадяни, які зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи за наслідками 2014 року, подають таку декларацію до 1 травня 2015 року. Водночас при реалізації платниками податку права на податкову знижку строк подання декларації — до 31 грудня 2015 року (у разі відсутності обов’язку подання такої декларації).
Щодо податкового компромісу
Згідно із п. 1 підр. 9 прим.2 р. ХХ Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 ПКУ.
«Податковий компроміс розповсюджується виключно на факти заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість (у зв’язку із завищенням податкового кредиту) та податку на прибуток (у зв’язку із завищенням витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування)», - наголошує начальник Вовчанської ОДПІ Володимир Борисенко
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 110.02).
Вартість навчання за кордоном не включається до податкової знижки
До переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки, відноситься, зокрема, сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.
Закордонні заклади освіти не входять до галузі освіти згідно з чинним законодавством України.
«Відтак платники податків, які навчаються за кордоном, права на податкову знижку, в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти, не мають», - зазначає начальник Вовчанської ОДПІ Володимир Борисенко.
Порошенко скасував оподаткування іноземного озброєння
Президент Петро Порошенко підписав закон № 168-VIII щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного призначення.
Як повідомили у прес-службі президента, документ зміни до п.2 закону "Про внесення змін до Податкового Кодексу України" вводять передумови кваліфікації "країни походження" військової продукції, що усуває потенційну можливість постачання зазначеної продукції із країни, яка визнана державою-окупантом чи державою-агресором по відношенню до України чи з окупованої території України, визначеної такої згідно із законодавством.
"При цьому усуваються нормативні перешкоди задля реального безподаткового ввезення продукції оборонного призначення на територію нашої держави шляхом зняття обмежень, які діяли у попередній редакції законів від 2 вересня 2014 року № 1657-VII та №1658-VII відповідно "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо спрощення ввезення продукції оборонного призначення" та "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного призначення", які фактично приводили до оподаткування податком на додану вартість зазначеної продукції виробництва США, Канади, Бразилії, Кітая, Індії, більшості європейських держав", - йдеться у повідомленні.
"Таким чином з одного боку законом вирішується питання безподаткового ввезення продукції оборонного призначення, у тому числі для потреб АТО, на територію України та підвищення її обороноздатності. З іншого - унеможливлюється фінансування військово-промислового комплексу держави – окупанта (агресора)", - підкреслили в адміністрації президента.
Розрахунок вартості тютюнових виробів
Продаж тютюнових виробів у роздрібній мережі з 01.01.2015 року здійснюється за цінами, не вище за максимальні роздрібні ціни (далі - МРЦ), встановлені виробниками або імпортерами товарів, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто, до МРЦ (100 відсотків) додається акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами – 5 відсотків. Вартість тютюнових виробів, вище за яку не дозволено їх реалізацію, можна отримати, помноживши МРЦ (вказану на пачці) на 1,05.
Більш детально з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 116.04).
Військовий збір сплачується з отриманого доходу
«Фізичні особи – підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують суму військового збору у розмірі 1,5 відсотка чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують у терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період», - наголосив начальник Вовчанської інспекції Володимир Борисенко.
Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують суму військового збору в розмірі 1,5 відсотка сукупного чистого доходу, відображають у річній податковій декларації та сплачують у терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.
Наголошуємо, що першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є 2015 рік.
Декларуйте доходи за подарунок чи спадщину!
Громадяни, які отримали спадщину чи дарунок, зобов’язані задекларувати такі доходи до 1 травня та до 1 серпня сплатити з таких доходів відповідну суму податку.
При отриманні майна в дарунок або спадщину ставка податку залежить від типу майна, а також від того, ким є сторони угоди.
Так, за нульовою ставкою оподатковуються спадщина, що отримана від члена сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, батьки та діти, у тому числі усиновлені) або ж – інвалідом І групи чи особою, яка має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, чи дитиною-інвалідом. В іншому випадку ставка податку становить 5%.
Подати декларацію про майновий стан і доходи повинні всі фізособи, які отримали майно, що підлягає оподаткуванню, у спадок або в подарунок і не сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини (дарування).
Сплата військового збору фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему
Починаючи з 01 січня 2015 року відповідно до підпункту 1.1 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України.
Фізичні особи - підприємці, окрім тих, які обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу (тобто з урахуванням документально підтверджених підприємницьких витрат), відображають його в річній податковій декларації та сплачують у строки, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.
Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб — підприємців на загальній системі оподаткування є 2015 рік.
Строк сплати військового збору для фізичних осіб - підприємців — до 19 лютого 2016 року.
Особливості звітування при добровільній сплаті ЄСВ
Фізична особа, яка уклала договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, зобов’язана подати звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску. Звіт формується та подається за себе протягом 30 календарних днів після закінчення строків дії договору.
Звітним періодом є тривалість дії договору. У разі, якщо договором про добровільну участь передбачено одноразову сплату особою єдиного соціального внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, звітним є період, за який одноразово сплачено єдиний внесок за попередні періоди.
Звіт подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем податкового обліку за додатком 6 Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску. Це передбачено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Щодо оновлених реквізитів рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби в 2015 році
У зв’язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та внесенням змін до Бюджетного та Податкового кодексів України Державна фіскальна служба України повідомляє наступне.
Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного та місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку України.
Згідно з Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 № 758, в органах Казначейства щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію», відкриваються (перевідкриваються) рахунки для зарахування доходів бюджетів, надходжень в частині повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні (місцеві) гарантії протягом 45 днів з дня прийняття закону про Державний бюджет України.
У поточному році (з 26 січня та 09 лютого) в органах казначейства відкриті рахунки з обліку надходжень згідно з вимогами Закону України від 28.12.2014 № 80-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік», внесених змін до Бюджетного і Податкового кодексів України в редакціях, що набули чинності з 01 січня 2015 року, та наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію».
Інформація про оновлені реквізити рахунків, які відкриті в органах казначейства відповідно до змін в податковому та бюджетному законодавстві, територіальними органами ДФС своєчасно доведена до платників податків, в тому числі шляхом її розміщення на інтернет-сайтах регіональних органів фіскальної служби (в розрізі територіально-адміністративних одиниць України).
Ознайомитися з реквізитами таких рахунків можна на веб-порталі ДФС України в рубриці «Бюджетні рахунки» (http://sts.gov.ua/byudjetni-rahunki) з можливістю подальшого вибору відповідної територіально-адміністративної одиниці.
Оподаткування спадщини, отриманої від батьків
Вартість успадкованого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Відтак, спадкоємці першого ступеня споріднення декларацію про майновий стан і доходи не подають.
Нагадаємо, нормами підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.
Разом з тим, громадянин, котрий отримав спадщину від члена сім’ї, що не належать до першого ступеня споріднення, зобов’язаний подати декларацію про майновий стан і доходи і сплатити 5 % податку на доходи фізичних осіб від вартості успадкованого.
Якщо майно успадкувала дитина-сирота від члена родини другого ступеня споріднення, але їй виповнилося 18 років, то вартість об’єкта спадщини також підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %. По досягненню повноліття, тобто 18 років, особа, яка мала статус дитини-сироти, або дитини, позбавленої батьківського піклування, такий статус втрачає.
Банки є податковими агентами
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що змінами до Податкового кодексу України, внесеними Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII, передбачено підвищення ставки оподаткування пасивних доходів з 15 відсотків до 20 відсотків (крім дивідендів по акціях та корпоративних прав, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств).
Так, пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України встановлено ставку оподаткування у розмірі 15 відсотків бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті Кодексу.
Відповідно до підпункту 167.5.1 пункту 167.5 статті 167 Кодексу ставку податку до бази оподаткування встановлено у розмірі 20 відсотків для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпунктах 167.5.2 цього пункту).
Згідно з підпунктом 167.5.3 пункту 167.5 статті 167 Кодексу для цілей розділу IV Кодексу термін «пасивні доходи» означає, зокрема, такі доходи:
- проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок;
- проценти на вклад (депозит) у кредитних спілках;
- інші проценти (у тому числі дисконтні доходи);
- процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;
- плата (відсотки), що розподіляється відповідно до пайових членських внесків членів кредитної спілки.
|