Оновлено Довідник показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів
Держземагентство України оновило дані Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів України та графічну частину довідника. Показники зафіксовано станом на 1 січня 2015 року за підсумками систематизації та упорядкування даних 2014 року щодо повторної грошової оцінки земель в населених пунктах України.
Електронна версія довідника розміщується на офіційному веб-сайті Держземагентства України в розділі “Грошова оцінка земель" – “Оцінка земель населених пунктів".
В Україні у 2013 році було повністю завершено роботи з проведення первинної нормативної грошової оцінки земель усіх населених пунктів. Періодичність проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (повторна нормативна грошова оцінка) – не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Довідник показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів оновлюється щоквартально, по мірі здійснення відповідних робіт.
За матеріалами офіційного веб-сайту Держземагентства.
"Подарункові картки" найбільш активним покупцям – збутові витрати
До складу інших витрат, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування, включаються витрати на збут, зокрема витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг), на передпродажну підготовку товарів; інші витрати, пов`язані зі збутом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Методом просування товарів постачальника на ринку є сплата мотиваційних виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь третіх осіб (організацій, які придбавають товари у постачальника та здійснюють їх збут (дистриб`ютори)).
Оскільки мотиваційні виплати спрямовуються на стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), такі витрати можуть бути віднесені до маркетингових послуг.
Таким чином, витрати платника на проведення маркетингового заходу у вигляді роздачі "подарункових карток" найбільш активним покупцям продукції такого платника включаються до складу витрат на збут.
Для врахування витрат на збут при обчисленні об`єкта оподаткування податком на прибуток необхідне доведення безпосереднього зв`язку таких витрат з господарською діяльністю платника податків та підтвердження первинними документами, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених ПК.
Лист ДФС від 23.12.14 р. № 9397/6/99-99-19-03-02-15.
Рентна плата до і після 1 січня 2015 року: порівняльні таблиці
Законом вiд 28.12.14 р. № 71 «Про внесення змiн до Податкового кодексу Украiни та деяких законiв України щодо податкової реформи» внесено змiни до ПК, згiдно з якими в рентну плату трансформовано:
- плату за спеціальне використання води;
- плату за користування радіочастотним ресурсом України;
- плату за користування надрами для видобування корисних копалин;
- плату за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
- плату за спеціальне використання лісових ресурсів;
- плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.
Порівняльні таблиці норм ПК щодо справляння кожного виду рентної плати, що діяли до та дiють пiсля 1 сiчня 2015 року, розміщені на офіційному порталі ДФС.
Листи ДФС від 30.01.15 р. № 2826-7-99-99-15-04-02-17, № 2818-7-99-99-15-04-02-17 та від 31.01.15 р. № 3090-7-99-99-15-04-02-17, № 3130-7-99-99-15-04-02-17, № 3131-7-99-99-15-04-02-17.
Нюанси надання уточнюючого розрахунку з ПДВ: роз’яснює ДФС
До затвердження окремої форми уточнюючого розрахунку платникам ПДВ, якi бажають скористатись податковим компромiсом, слiд використовувати форму уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостiйно виявлених помилок. Уточнюючий розрахунок подається разом з Заявою про компроміс та Перелiком (описом) уточнення показникiв податкової декларацii тимчасово на паперовому нociї.
З метою застосування податкового компромiсу платник подає окремий уточнюючий розрахунок з ПДВ разом iз Заявою про компромiс та Перелiком (описом) операцiй за кожний окремий звiтний перiод.
Оскiльки процедура податкового компромiсу застосовується за будь-якi податковi перiоди до 1 квiтня 2014 року з урахуванням cтpoків давності, подання уточнюючих розрахункiв з ПДВ обмежується звiтними перiодами (мiсяць, квартал), якi припадають на перiод з квiтня 2011 року по березень 2014 року включно.
У разi уточнення показникiв декларацiї, якi потребують подання окремих додаткiв до декларацiї, уточнюючий розрахунок з ПДВ подається платниками податку разом з такими додатками.
Оскiльки уточнення платником податкiв податкових зобов`язань не впливає на розмiр податкових зобов`язань його контрагентiв, то така звiтнiсть не приймає участь у розрахунках системи спiвставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту контрагентiв. Показники уточнюючих розрахункiв з ПДВ з метою застосування податкового компромiсу не переносяться до податкової звiтностi з ПДВ за звiтний перiод, в якому такi розрахунки поданi, а вiдображаються в особових рахунках платника податкiв.
Умови для застосування нульової ставки з податку на прибуток
На період до 01.01.16 р. не сплачують податок на прибуток (застосовують ставку 0 %) платники, у яких:
· чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за 2014 рік не перевищує 3 млн. грн.;
· за кожний місяць звітного періоду (2015 року) заробітна плата (дохід) працівників, які перебувають у трудових відносинах, нараховується в сумі, не меншій ніж 2 мінімальні заробітні плати (з 01.01.15 р. до 30.11.15 р. – 2 436 грн.);
· та які відповідають одному з таких критеріїв:
– або вони зареєстровані після 01.04.11 р.,
– або протягом трьох попередніх років (або всіх попередніх періодів, якщо з моменту утворення пройшло менше трьох років) щорічний обсяг їх доходів задекларовано в сумі, що не перевищує 3 млн. грн., та середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду не перевищувала 20 осіб, або які були зареєстровані платниками єдиного податку в період до набрання чинності ПК та у яких за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації становив до 1 млн. грн., а середньооблікова кількість – до 50 осіб.
Із числа підприємств, які здійснюють сільгоспдіяльність, зазначені норми не поширюються на підприємства, які утворені в період після 01.01.11 р. шляхом реорганізації, приватизації та корпоратизації та які виробляють, продають, експортують (імпортують) підакцизні товари, продають або надають в оренду майно, здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, виробляють продукцію на давальницькій сировині.
Розмір авансових внесків з рентної плати у січні-квітні 2015 року
У першому кварталі 2015 року для платників рентної плати, визначених у п. 257.4 ПК (платників рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноваженої особи, які здійснюють видобування вуглеводнів, платників рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платників рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України), розмір авансових внесків встановлюється у розмірі однієї третини суми податкових забов’язань, визначених у податкових деклараціях за грудень 2014 року, та сплачується у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця ( у лютому – до 28 або 29 числа).
Лист Мінфіну від 03.02.15 р. № 31-11140-09-10/3324.
Працівник працює неповний робочий день та отримує зарплату менше мінімальної: розраховуємо ЄСВ
Спеціалісти Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області відповіли на питання: яким чином роботодавець розраховує ЄСВ, якщо найманий працівник працює неповний робочий день та отримує заробітну плату менше мінімальної? В такому разі роботодавець розраховує суму ЄСВ , як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника незалежно від того, що працівник працював не повний робочий день. В свою чергу, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставки ЄСВ застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Скільки коштує експертогодина в 2015 році?
МВС встановило нормативна вартість однієї експертогодини у державних спеціалізованих установах судової експертизи в 2015 році. Так, з урахуванням індексу споживчих цін за 2014 рік, нормативна вартість однієї експертогодини у 2015 році становить: експертиза проста — 61,38 грн без ПДВ; експертиза середньої складності — 76,80 грн без ПДВ; експертиза особливої складності — 92,33 грн без ПДВ. Начальникам науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів при головних управліннях, управліннях МВС України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті наказано забезпечити складання розрахунку вартості проведення експертиз згідно з установленою нормативною вартістю однієї експертогодини у 2015 році. Такі норми затверджені наказом МВС України від 23.01.2015 р. № 66, який набирає чинності з дня офіційного опублікування. На день підготування замітки документ офіційно не опубліковано.
Роз'яснення щодо порядку виплат додаткових винагород військовослужбовцям
Наказом Міністра оборони України затверджено порядок та умови виплати винагород та механізм підтвердження виконання окремих завдань під час АТО. За безпосередню участь в АТО військовослужбовцям виплачується винагорода у розмірі 100% від місячного грошового забезпечення, але не менше 3 тисяч гривень на місяць. У разі участі в АТО менше одного календарного місяця – розмір визначається пропорційно дням участі. Винагорода також виплачується під час перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих під час АТО поранень. За успішне виконання бойового завдання виплачується додаткова нагорода підрозділу. Результати виконання бойового завдання визначаються на підставі документа вищого органу військового управління про постановку бойового завдання, бойового наказу командира частини, журналу бойових дій та звітного документа військової частини про виконання бойового завдання, в якому вказується кожен військовослужбовець, який брав участь у виконанні, а також наказу штабу АТО щодо оцінки результатів виконання бойового завдання. Додаткова винагорода розподіляється командиром між підпорядкованими підрозділами із зазначенням у наказі розміру винагороди кожній конкретній особі. Про виплату додаткової винагороди за успішне виконання бойового завдання видається наказ командира військової частини. За безпосередню участь у бойових діях після видання бойового наказу військовослужбовцям виплачується додаткова винагорода у розмірі 1 тисячі гривень за кожну добу такої участі. Безпосередня участь у бойових діях – це виконання військовослужбовцями військової частини бойових завдань в умовах безпосереднього зіткнення з противником; виконання завдань ракетними військами та артилерією з вогневого ураження противника під час контрбатарейної боротьби; участь у веденні оперативної розвідки, здійсненні польотів у район проведення АТО та контррозвідувальне забезпечення військових формувань та правоохоронних органів у районі АТО в умовах безпосереднього зіткнення з противником. Виплата зазначеної нагороди здійснюється на підставі підтвердження штабу АТО, бойового наказу, журналу бойових дій, бойового донесення та наказу командира військової частини. Додаткова винагорода за знищення ворожої техніки виплачується підрозділу чи окремим особам за наявності трьох і більше документів, зокрема, журналу бойових дій, підсумкового бойового донесення командира підрозділу, який безпосередньо виконував завдання, дані фото- та відеоспостереження з координатами місця знищення техніки, стосовно захопленої техніки – акт оприбуткування трофейного майна. Додаткові винагороди виплачуються також військовослужбовцям, які під час виконання завдань захоплені у полон, зникли безвісти чи загинули. У таких випадках винагорода виплачується членам сім’ї військовослужбовця.
Законодавці планують встановити трудові гарантії для мобілізованих держслужбовців
Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гарантій для працівників на час виконання обов'язків у зв'язку з мобілізацією) Законопроектом (реєстр. №1613) пропонується встановити гарантії забезпечення попередньою роботою осіб, залучених до виконання військових обов'язків під час мобілізації, в т. ч. про надання таким особам після звільнення з військової служби роботи на іншому підприємстві, в установі, організації (його правонаступникові), повернення на збережену або, як виняток, на рівнозначну посаду державної служби та служби в органах місцевого самоврядування без конкурсного відбору та спеціальної перевірки.
«Роз’їзні» працівники: чи оподатковувати ПДФО вартість їх проживання?
Фахівці Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області роз’яснили, чи оподатковується ПДФО вартість проживання та проїзду найманих працівників у зв'язку із роз'їзним характером робіт. Так, колективним договором повинно бути визначено, чи вважаються службові поїздки працівників в інші населені пункти службовим відрядженням або роботою, що має роз'їзний (пересувний) характер. Якщо колективним договором, який діє на підприємстві, визначено, що службові поїздки відповідних категорій працівників — це робота, яка постійно проводиться в дорозі і має роз'їзний характер, то відповідно до постанови КМУ від 31.03.1999 р. № 490 «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер» таким працівникам відшкодовуються витрати на проїзд до місця відрядження і назад, а також на наймання житлового приміщення в порядку, визначеному КМУ для відряджень у межах України і за кордон. Як роз’яснили фіскали, у разі якщо колективним договором визначено, що службові поїздки працівників в інші населені пункти є роботою, що має роз'їзний (пересувний) характер, не є відрядженням, то відшкодування витрат на проїзд до місця відрядження і назад, а також на наймання житлового приміщення таким працівникам підприємством слід розглядати як компенсаційні виплати, що включаються до складу заробітної плати і оподатковуються за ставкою 15(20) %, визначеною п. 167.1 ПКУ.
Чи оподатковується ПДФО стипендія, яка виплачується з бюджету?
Спеціалісти Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області роз’яснили чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума стипендії, що виплачується студенту з бюджету, в тому числі місцевого? Отже, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище за суму, що дорівнює сумі прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножену на 1,4 та округлену до найближчих 10 гривень (у 2014, 2015 роках — 1710 грн.) (пп. 165.1.26 ПКУ). Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставками, визначеними п. 167.1 ПКУ (15% та/або 20%).
Платникам - щодо електронних рахунків ПДВ
Відкриття та обслуговування електронних рахунків Казначейством здійснюється безоплатно. Датою початку використання електронного рахунку є 01.02.2015 р. для суб’єктів господарювання, які зареєстровані платниками ПДВ до 01.02.2015 р., а для суб’єктів господарювання, які будуть зареєстровані як платники ПДВ у будь-який період після 01.02.2015 р., - дата їх реєстрації платниками податку. Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ. З 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування. Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено. Кошти з електронного рахунку платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі до бюджету та/або на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб’єктами спеціального режиму оподаткування, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг). Таке перерахування коштів здійснюється на підставі реєстрів платників ПДВ, який автоматично формується ДФС та надсилається Казначейству.
Затверджена нова форма № 1-ДФ!
Мінфін нарешті затвердив нову форму № 1-ДФ «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» та Порядок її заповнення та подання.
В новій формі № 1-ДФ передбачено два розділи:
— Розділ I. Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку;
— Розділ II. Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір.
Так в Розділі ІІ відображаються: у рядку «Оподаткування процентів» — загальна сума доходу, нарахованого у вигляді процентів, загальна сума нарахованого ПДФО та загальна сума перерахованого до бюджету ПДФО; у рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею» — загальна сума нарахованого доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею, загальна сума виплаченого доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею, загальна сума нарахованого ПДФО та загальна сума перерахованого до бюджету ПДФО; у рядку «Військовий збір» — загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору. Зверніть увагу, що в зазначених рядках не зазначаються відомості про фізичну особу - платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір або відсотки, виграші (призи) в лотерею.
Нова форма затверджена наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4, який набере чинності з 01.04.2015 р.
Таким чином, вперше нову форму будемо подавати за результатами першого кварталу 2015 року.
Заклади науки і освіти, заповідники та бюджетні заклади культури планують звільнити від земельного податку
Парламентський Комітет з питань науки і освіти за результатами засідання підтримав законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відновлення норм, які передбачають звільнення від сплати земельного податку» (№1850-1).
У законопроекті пропонується звільнити від сплати земельного податку:
— заповідники, у тому числі історико-культурні, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва;
- дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ;
- дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Передумовою розробки законопроекту став прийнятий Закон №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи". А саме викладення в новій редакції ст. 282 Податкового кодексу України, в результаті до числа платників земельного податку, зокрема, потрапили заклади науки, освіти, заповідники, національні природні парки, бюджетні заклади культури, інші. Народні депутати відзначили, що зміни до Податкового кодексу створили умови за яких, у випадку якщо органи місцевого самоврядування не передбачать пільги на сплату земельного податку, такі кошти повинні будуть закладатися установами у відповідних бюджетах для сплати податку, що надходитиме до цих же бюджетів.
Виплачуємо доходи у негрошовій формі: чи враховувати в графах 3а та 3 форми
№ 1-ДФ «натуральний» коефіцієнт?
Фахівці Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області відповіли на питання: як у графах 3а та 3 податкового розрахунку за ф. № 1-ДФ відображаються суми доходів, до яких застосовується коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ПКУ, а саме — з урахуванням коефіцієнта чи без нього? Так, у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні. Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування ПДФО, суми ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, суми податкової соціальної пільги за її наявності. У графі 3 «Сума виплаченого доходу» податкового розрахунку за ф. № 1ДФ відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом у відповідності із нарахованим доходом, який відображений у графі 3а. Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. До наведеної формули застосовуються існуючи дві ставки податку 15 % і 20 % (для ставки податку 15 % — коефіцієнт 1,17647; для ставки податку 20 % — коефіцієнт 1,25). Фіскали роз’яснили, що враховуючи, що вищезазначений коефіцієнт застосовується виключно для визначення бази оподаткування, то у разі надання платнику податку доходів у негрошовій формі суми нарахованого доходу у графах 3а та 3 форми № 1ДФ відображаються з урахуванням цього коефіцієнту.
Інтернет торгівля з РРО
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області звертає увагу суб’єктів господарювання, які займаються продажем товарів в Інтернеті, про необхідність застосування РРО та видання покупцям розрахункових документів встановленої форми.
Платники єдиного податку 2 і 3 груп до 01.07.2015 звільняються від санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР при:
- наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій;
- виконанні операцій з купівлі-продажу інвалюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Нацбанку;
- при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції).
(Лист ДФС від 10.02.2015 № 4315/7/99-99-22-07-03-17).
Податкова соціальна пільга та факт утримання дітей
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на ПСП у розмірі 100% суми пільги у розрахунку на кожну таку дитину. Для застосування пільги платник податку, який має двоє чи більше дітей віком до 18 років, крім заяви подає:
копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;
копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).
Питання утримання батьками дитини визначено Сімейним кодексом України. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим із них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Батько, який має трьох дітей віком до 18-ти років, але двоє із них проживають з дружиною від першого шлюбу, бажає скористатися правом на застосування до його доходу ПСП, то разом із поданням до підприємства заяви щодо її застосування подаються документи, що підтверджують факт утримання ним дітей. Такими документами може бути довідка органу опіки, рішення суду або нотаріально завірений договір між колишніми чоловіком та дружиною щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим із них, хто проживає окремо від дитини, рішення суду про аліменти.
Декларування доходів вчителів
Податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2014 році, слід подати до 1 травня до податкових інспекцій за місцем реєстрації. Про це нагадують у Вовчанській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області. Обов’язок із подання річної декларації про майновий стан і доходи виникає у разі:
- отримання окремих доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті протягом 2014 року податок не утримувався;
- отримання доходів від фізичних осіб, які не мають статусу податкових агентів (наприклад, дохід від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності);
- отримання іноземних доходів.
Начальник інспекції Володимир Борисенко закликає громадян задекларувати свої доходи та нагадує вчителям: якщо викладач-репетитор у 2014 році не був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, та надавав репетиторські послуги фізичним особам, він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також нарахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15% та/або 17% в залежності від розміру бази оподаткування в календарному місяці. Репетитор, що забезпечує себе роботою самостійно, може сплачувати додаткові кошти для майбутнього пенсійного забезпечення.
До послуг репетиторства відноситься: підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо.
Шановні вчителі! Будьте у всьому прикладом для своїх учнів, чесно та свідомо виконуйте свій громадянський обов'язок, декларуйте доходи отримані від репетиторської діяльності.
Звертаю увагу, що в період деклараційної кампанії в податкових інспекціях на декларантів чекатимуть у Центрах обслуговування платників. Саме тут Вам нададуть необхідну консультаційну допомогу та роз’яснення.
Оподаткування депозитних рахунків
Депозит - пасивний дохід, до якого ставка податку нараховується в розмірі 20%. Податкові агенти - банки, кредитні спілки, які нараховують доходи у вигляді процентів, відображають загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку. При цьому у податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного рахунку, ощадного (депозитного) сертифіката, вкладу (депозиту) члена кредитної спілки у кредитній спілці, суми нарахованих процентів, а також відомості про фізичну особу - платника податку, якій нараховано такі доходи.
Згадайте про неоподаткованих дохід до 16 квітня
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, має право до 16.04.2015 р. (включно) подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
До затвердження форми такого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ з поясненням мотивів його подання для застосування податкового компромісу та з переліком (описом) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.
РРО у єдинників
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що Законом України від 28.12.2014 р. №71 про зміни до Податкового кодексу передбачено обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій з 1 липня 2015 року – фізичним особам-підприємцям ІІІ-ої групи, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, з 1 січня 2016 року – фізичним особам-підприємцям ІІ-ої групи, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі з 1 січня 2016 року.
Також якщо платники єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп, які з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 включно почали застосовувати у власній господарській діяльності зареєстровані реєстратори розрахункових операцій, з дати початку застосування їх до 1 січня 2017 звільняються від перевірок з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Орендодавцям і орендарям до уваги!
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що сума орендної плати, що виплачується за договором оренди рухомого (нерухомого) майна підлягає оподаткуванню військовим збором на загальних підставах за ставкою 1,5%.
До загального місячного (річного) доходу платника податку, включаються суми винагород й інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (пп. 164.2.2 Податкового кодексу України), і дохід від надання майна в лізинг, оренду чи суборенду (строкове володіння та/або користування). Податковим агентом платника податку — орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об'єктів нерухомості є орендар.
Якщо орендар є фізичною особою, котра не є суб'єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є орендодавець. У такому випадку дохід від надання нерухомості в оренду підлягає самостійному декларуванню, і військовий збір із нього (як і ПДФО) сплачується фізособою самостійно.
До послуг платників – цілодобовий сервіс «Пульс»
«Пульс» – це інтерактивний сервіс ДФС України, за допомогою якого приймаються звернення від платників податків з податкових та митних питань. Поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС, оперативно вирішити суперечливі питання, які відносяться до компетенції відомства, можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.
Платникам орендної плати терміново до перерахування!
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області звертається до платників з проханням належного виконання платниками податків обов’язку зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної форми власності і повідомляє таке. Верховним судом України у постанові від 02.12.2014 р. № 21-274а14 висловлено правову позицію щодо застосування підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. З набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Виходячи із принципу пріоритетності норм ПКУ над нормами інших актів у разі їх суперечності до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ.
Таким чином, згідно із правовою позицією Верховного суду України з 1 січня 2011 р. розмір податкового обов’язку платника податків зі сплати орендної плати не може бути меншим, ніж визначений пунктом 288.5 статті 288 ПКУ. З метою забезпечення належного та своєчасного виконання платниками податків обов’язку зі сплати орендної плати пропонуємо платникам здійснити нарахування та сплату орендної плати у визначеному Податковим кодексом розмірі (у тому числі шляхом подання уточнюючих розрахунків).
Внесено зміни до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2014 року №710 внесено зміни до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року №138.
Відповідно до внесених змін, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку. Також слід враховувати, що до такого підсумку може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства.
Під час розрахунку чистого прибутку (доходу) за 2014 рік його розмір збільшується на суму дооцінки необоротних активів, яка підлягала перенесенню до нерозподіленого прибутку у звітні періоди 2010-2013 років, але не менше суми дооцінки необоротних активів, включеної до складу витрат у звітному періоді, які включають у тому числі амортизацію.
Ставка земельного податку
Плата за землю в 2015 році нараховується та сплачується із застосуванням ставок земельного податку 2014 року з урахуванням коефіцієнта індексації 1,249.
Оскільки плата за землю відноситься до місцевих податків і зборів і є обов’язковою для встановлення місцевими радами, то під час ухвалення рішень варто врахувати наступні важливі моменти.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь – не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Разом з тим, ставка податку за земельні ділянки які, перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання, крім державної та комунальної форми власності, встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Закон передбачає, що ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі в області.
Щодо орендної плати за землю, то орендаторам варто врахувати, що її розмір встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Щодо оподаткування військовим збором
Оскільки об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу України, то податкові агенти повинні подбати, щоб військовий збір був перерахований не лише із доходів із заробітної плати, надбавок, премій, які виплачувались згідно з трудовим договором, або цивільно-правовими угодами, а й з інших доходів фізичних осіб.
Зокрема, до таких доходів належать доходи, що виникають при відчуженні корпоративних прав та цінних паперів, доходів від подарунків, спадщини, призів та виграшів.
Крім того, до доходів, що оподатковуються військовим збором, належать доходи від процентів, дивідендів, отримані роялті та інвестиційні прибутки.
Нагадаємо, що платниками військового збору є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні, та податкові агенти.
Оподаткування паливно-мастильних матеріалів в роздріб
Акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів, зокрема нафтопродуктів, насамперед бензину та дизельного пального, біодизелю, скрапленого газу та моторного палива сплачується до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу.
Отож, платники акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів не пізніше 20 лютого 2015 року повинні подати декларацію до органу ДФС, на території обслуговування якого знаходиться пункт продажу підакцизних товарів.
Звертаємо увагу, що базою оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу підакцизних товарів –це вартість (з ПДВ) реалізованих через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів, а дата виникнення податкових зобов’язань – це дата здійснення розрахункової операції. Подання декларації з акцизного податку – підстава для автоматичної реєстрації платником акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.
Як повідомити податкову інспекцію про прийняття нового робітника
Звертаємо увагу роботодавців, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу. Окрім того, працедавець зобов’язаний повідомити про прийняття на роботу працівника в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки такий порядок наразі відсутній, то заповнення таблиці 5 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454 , до прийняття відповідного порядку, вважається «повідомленням» про прийняття на роботу працівника.
Таблиця 5 додатку 4 звіту з ЄСВ подається у складі обов’язкової звітності за календарний місяць до територіальних органів фіскальної служби за основним місцем обліку платника з зазначенням трудових відносин з прийнятими працівниками. При цьому, окремо при кожному прийнятті працівника на роботу, титульний аркуш з таблицею 5 додатка 4 до Порядку не подається.
Підприємці загальносистемники, які не отримують доходу, не зобов’язані сплачувати єдиний внесок
З 1 січня 2015 року суб’єкти господарювання, які обрали для себе загальну систему оподаткування та не отримали доходу у звітному році або окремому місяці звітного року, не зобов’язані за кожен такий місяць нараховувати єдиний соціальний внесок.
Вони мають право за власним бажанням самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Тож, згідно норм даного закону у 2015 році суб’єкти господарювання - фізичні особи, які обрали для себе загальну систему оподаткування та не отримували доходу, не зобов‘язані сплачувати єдиний внесок за такий період.
Відповідна норма передбачена Законом України від 28 грудня 2014 року N 77 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці".
Як набути статус сільгоспвиробника?
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області інформує, що згідно з п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку повинні подати до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно з п.п. 298.8.2 п. 298.8 ст. 298 ПКУ сільськогосподарські товаровиробники, утворені протягом року шляхом злиття, приєднання або перетворення, подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем його утворення, до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок декларацію з податку за період від дати утворення до кінця поточного року для набуття статусу платника податку, а також усіх прав і обов’язків щодо погашення податкових зобов’язань або боргів, які передані йому як правонаступнику.
Склад доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки визначено у п.п. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 ПКУ.
Форма розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772.
Що стосується форми податкової декларації з єдиного податку, то згідно з п. 46.6 ст. 46 ПКУ якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності.
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
До затвердження форми податкової декларації з єдиного податку для платників податку четвертої групи ДФС України рекомендовано використовувати форму Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку, затверджену наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 864.
Більше третини експорту України припадає на країни Євросоюзу
Відповідно до митної статистики у січні поточного року частка експорту до країн Європейського союзу склала 36%, а імпорту – 38%. Для країн СНД ці показники склали 16% та 26% відповідно.
Загальний зовнішньоторговельний обіг протягом січня 2015 року склав 5,9 млрд. грн. Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції товарами з партнерами із 173 країн світу.
За цей період Україна імпортувала товарів на суму 2,9 млрд. дол. США. Серед товарів найбільші суми сплати платежів до держбюджету з імпорту забезпечено: по нафті або нафтопродуктах (21,9% загальної суми сплати); вугіллі кам’яному, антрациті (5,3%); автомобілях легкових та інших моторних транспортних засобах (4,3%); інсектицидах, родентицидах, фунгіцидах, гербіцидах, дезінфекційних засобах (3,5%); цитрусових (1,5%), коксу і напівкоксу; вугіллю ретортному (1,3%); апаратах електричних телефонних та телеграфних; відеотелефонах (1,3%); приймальній апаратурі телевізійній, відео моніторах та відеопроекторах (1%); кукурудзі (1%).
Експорт товарів протягом зазначеного періоду склав 3 млрд. дол. США. Найбільше сплачено мита з експорту відходів та брухту чорних металів, шихтових зливків – 56,3% від загальної суми мита, живої великої рогатої худоби – 24% та насіння льону – 14,5%.
|