Податковий розрахунок за формою 1 ДФ за ІІІ квартал 2014 року
У відповідності з прийнятими змінами до Податкового кодексу України, починаючи з 01.08.2014 року, податковий агент (банк, кредитна спілка) при нарахуванні на користь платника податку процентів, зазначених у підпункті 170.4.1 ПКУ, утримує податок на доходи фізичних осіб. У Податковому розрахунку за формою №1ДФ має відображатися загальна сума нарахованих у звітному періоді доходів і загальна сума утриманого з них податку.
Також з 03.08.2014 року запроваджено військовий збір. Утримані суми цього збору необхідно зазначити в податковому розрахунку за формою №1ДФ за ІІІ квартал 2014 року.
На сьогодні Державною фіскальною службою України розроблено та направлено до Міністерства фінансів України проект форми податкового розрахунку, який передбачає відображення податковим агентом загальної суми доходу, з якого утримано військовий збір за звітний період, без відображення персоніфікованих даних фізичних осіб – платників військового збору.
До набрання чинності нової форми Податкового розрахунку №1ДФ, така звітність приймається за формою, яка затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 21 січня 2014 року № 49.
Однак, після прийняття нової форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), податкові агенти зобов’язані будуть за новою формою подати новий звітний (уточнюючий) податковий розрахунок за ІІІ квартал 2014 року. При цьому, будуть заповнюватися лише загальні суми нарахованих у звітному періоді доходів у вигляді процентів та доходів, із яких утримується військовий збір, і загальну суму утриманого з них податку. У зв’язку з тим, що вимога подання уточнюючого розрахунку виникла не з вини податкового агента, то штрафні санкції згідно з п. 119.2 ст. 119 ПКУ, застосовуватися не будуть.
Щодо обговорення Концепції реформування податкової системи.
15 жовтня в приміщенні Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області був проведений семінар для платників податків за участю в.о.начальника інспекції Лідії Колєснік на тему: «Актуальні питання податкового законодавства. Казначейські зобов’язання «Військові». Реалізація Концепції реформування податкової системи. Підвищення якості обслуговування платників податків. Дотримання вимог законодавства при виплаті заробітної плати.Нововведення «антикризового закону» .
В ході семінару присутні платники податків позитивно оцінили запропоновані зміни щодо скорочення кількості податків, які адмініструватимуть на території України, наближення податкового обліку до бухгалтерського та скорочення кількості податкових різниць, на які коригуватимуть базу оподаткування податком на прибуток.
Особливу зацікавленість викликали варіанти реформування зарплатних податків – єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податку на доходи фізичних осіб.
Під час зустрічі в.о.начальника інспекції Лідії Колєснік ознайомила суб’єктів господарювання з основними аспектами справляння військового збору, відповіла на їх запитання та подякувала за співпрацю. Усі учасники семінару висловили подяку доповідачу за успішно проведений семінар та за актуальну інформацію, яку вони засвоїли на семінарі.
Нагадаємо, з Концепцією реформування податкової системи України можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/baneryi/gromadski-obgovorennya/)
Нарахування ЕСВ для мобілізованих робітників
Єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не будуть нараховуватись на виплати, які компенсуються з державного бюджету робітникам, що були мобілізовані. Про це повідомила прес служба Міністерства доходів та зборів в Харківській області.
За тими робітниками, які були призвані на воєнну службу за призовом по мобілізації на особливий період, але не більше ніж один рік, зберігаються місце роботи, посада, а також компенсується з бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації в яких вони працювали до того як були призвані, незалежно від підпорядкування та форми власності.
Виплата таких компенсацій з державного бюджету в межах середнього заробітку буде здійснюватись за рахунок Державного бюджету України в порядку, що визначив Кабінет Міністрів України.
Єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку робітників, що призвані на воєнну службу за мобілізаційним призовом на особливий період.
Враховуючи те, що було викладено раніше, особа знаходиться у трудових відносинах з підприємствами, установами та організаціями, а також перебуває на обліку у воєнній частині.
Агровиробники переводяться на загальну систему оподаткування ПДВ.
До Верховної Ради було внесено Кабінетом Міністрів України законопроект, який передбачає переведення с 1 січня 2015 року великих агровиробників на загальну систему оподаткування ПДВ, а також подовження режиму звільнення від ПДВ операцій по експорту зернових та технічних культур. Відповідний законопроект під номером 4309а «Про внесення змін до Податкового кодексу України та до деяких законодавчих актів України на суму близько 11,4 млрд. гривень, а також приволікти до державного бюджету в наступному році близько 32,7 млрд.гривень.
Також даним законопроектом передбачено звільнення від ПДВ операцій по поставці лісоматеріалів, паливної деревини, відході лісопереробної промисловості, а також відміна оподаткування за нульовою ставкою послуг з перевезення пасажирів швидкісними потягами. Інтерсіті.
Крім цього Кабінетом Міністрів України було запропоновано відмінити пільгове оподаткування податком на додану вартість підприємств інститутів спільного інвестування, відмінити оподаткування по зниженій ставці 10% прибутку, що був отриманий від операцій з цінними паперами та деривативами, відмінити від оподаткування прибутку суб’єктів готельної діяльності, підприємств електроенергетики що видобувають електричну енергію виключно із відновлювальних джерел енергії. Ще було запропоновано відмінити звільнення від оподаткування прибутку підприємств паливно-енергетичного комплексу та суб’єктів господарювання водно та теплопостачання та водовідводу в межах фактичних витрат передбачених інвестиційними програмами.
Як повідомлялось раніше перевести агровиробників на загальну систему оподаткування являється головною вимогою Міжнародного валютного фонду. Згідно з планом програми, питання яке стосується реформування оподаткування агрогалузі повинно бути розглянуто та затверджено вже у вересні поточного року.
Документи, які необхідно надавати на придбання ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями та табачними виробами.
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що суб’єктам підприємницької діяльності з метою придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами необхідно надати наступні документи:
– заява на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами встановленого зразка (додаток №1, затвердженого наказом Департаменту 10.05.2011 р. №245);
– довідка про реєстрацію ЕККА (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі (відповідно до вимог частини 19 статті 15 Закону від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів);
– копія платіжного доручення з відміткою банку про сплату 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію (відповідно до вимог частини 3 статті 16 Закону від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів).
Оподаткування військовим збором лікарняних листів за рахунок підприємства.
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що виплати фізичним особам у вигляді допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні) здійснюються відповідно до норм Закону України від 18.01.2011 №2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закон №2240), яким визначено правові підстави для отримання такої допомоги, умови надання, тривалість та розміри виплат.
Статтею 1 Закону №2240 визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати внаслідок тимчасової втрати працездатності за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем.
Право на матеріальне забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають, зокрема, застраховані особи, які працюють на умовах трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи, якщо інше не передбачено законодавством (ст. 4, 6 Закону №2240).
Статтею 35 Закону №2240 встановлено, що допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання в неї одного зі страхових випадків, визначених указаною статтею.
Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності, незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Працівники мають право, зокрема, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності (абз. 2 ст. 2 Кодексу законів про працю).
Отже, виплати по листках непрацездатності (оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю) з метою оподаткування військовим збором прирівнюються до заробітної плати.
Своєчасна сплата єдиного соціального внеску – це основне джерело соціальних виплат для незахищених верств населення.
«Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування забезпечує відрахування до Пенсійного фонду, до фондів страхування на випадок безробіття, із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Тобто, своєчасна та повна сплата ЄСВ – це виплати пенсій та соціальних гарантій», - наголосила в.о. начальника Вовчанської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області Лідія Колєснік.
Також посадовець наголосила, що уядом у Концепції реформування податкової системи України запропоновано кілька моделей реформування податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування. Згідно з ними передбачається зменшення ставки ЄСВ, що в результаті дозволить вивести значну частину фонду зарплат із «тіні».
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
У разі несвоєчасної сплати ЄСВ або не в повному обсязі до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Також Лідія Павлівна нагадала, що звітність з ЄСВ зручно подавати в електронному вигляді. Для цього потрібно скористатися електронним цифровим підписом, який видають у Центрі обслуговування платників Вовчанської ОДПІ.
Робоча зустріч з волонтерами у державній фіскальній службі.
Актуальні питання митного оформлення товарів та засобів для військових, які перебувають у зоні АТО, обговорили заступник Голови ДФС України Анатолій Макаренко та представники волонтерських організацій.
Під час зустрічі, на яку були запрошені керівники регіональних митниць та провідні фахівці ДФС України, волонтери озвучили проблемні моменти, які виникають під час перевезення через кордон України як гуманітарної допомоги, так і придбаних за кордоном товарів для військових.
«Сьогодні в Україні надзвичайно потужний волонтерський рух. Ми бачимо, наскільки багато бажаючих допомогти армії, бойовим підрозділам. Волонтери ввозять на територію України велику кількість товарів - від касок, аптечок, теплого одягу до автомобільного транспорту, тобто все спорядження, яке необхідно нашим військам. І наше завдання – всіляко сприяти волонтерським організаціям у їх нелегкій роботі», - наголосив Анатолій Макаренко.
Заступник Голови ДФС, зокрема, зазначив, що брокерські послуги з оформлення волонтерами товарів мають бути безкоштовними, як і зберігання товарів на митних терміналах.
Крім того, він запропонував створити цілодобовий диспетчерський центр, який надаватиме консультації та роз’яснення з питань, що стосуються правил ввезення та розмитнення товарів волонтерами.
Підсумовуючи зустріч, Анатолій Макаренко, зокрема, зазначив, що Державна фіскальна служба України зацікавлена в діалозі з волонтерами для оперативного вирішення проблемних питань, тому практика проведення подібних зустрічей триватиме й надалі.
Ігор Білоус: ставка ЄСВ буде меншою, ніж тіньовий податок, який сьогодні платять працедавці.
Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус вважає реформу єдиного соціального внеску (ЄСВ) однією з ключових складових урядового пакету податкових змін, що разом здатні вивести всю економіку України з тіні.
«Сьогодні податкове навантаження на зарплатні доходи в Україні є найбільшим у Європі. Наслідком цього є міграція заробітної плати у «сутінки»», - зазначив Ігор Білоус в інтерв’ю.
Він пояснив, що сьогодні 70%-80% бізнесу або доплачує, або повністю платить працівникам зарплату в конвертах. За оцінками ДФС України, щомісячні тіньові доплати складають від 20 до 50 млрд. грн. Це породжує чорний ринок готівки, який ніхто не контролює, його не здатний відстежити Національний банк. Саме з цих грошей платяться хабарі. А масова конвертація тіньових грошей у долари, спровокована панічними настроями, здатна стрімко «обвалити» гривню.
«Водночас, у зарплатних податках частка єдиного соціального внеску, що стягується з працедавця, є набагато більшою, порівняно з податком на доходи, який сплачує працівник», - говорить голова ДФС. Саме тому, на його переконання, реформа ЄСВ може виконати роль локомотива, що легалізує доходи громадян і витягне економіку країни із тіньової зони.
«Головна наша ідея втілена в урядовому законопроекті «Про реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці», - значне, у 2,5 раза, скорочення податкового навантаження на ту частину зарплати, яку більшість працедавців виводять із готівкового обігу і роздають у конвертах, - зауважив Ігор Білоус. - При цьому, чим більшою буде легальна оплата праці найманого працівника, тим меншою виявиться усереднена ставка ЄСВ на всю суму зарплати. Це мотивуватиме топ-менеджера підприємства не тільки легалізувати, а й підвищувати оплату праці».
Керівник Державної фіскальної служби України звертає увагу на те, що з неофіційної частки заробітної плати працедавець не здійснює легальні платежі до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Разом з тим, він платить чималий тіньовий податок, який включає витрати на послуги конвертаційного центру, на охорону, зберігання й транспортування готівки, на доплату бухгалтеру за тіньові операції. В середньому, за підрахунками ДФС, такий тіньовий податок складає не менше 18% від суми «конвертованої» зарплати.
«Ми пропонуємо працедавцям сплатити менше - 15%-16% від тієї частки зарплати, яку вони сьогодні розкладають у конверти, а крім цього - спокійну, легальну роботу без остраху застосування штрафних санкцій», - наголосив Ігор Білоус.
Щодо нарахування екологічного податку.
Вовчанська ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що екологічний податок, є основним джерелом фінансування заходів, спрямованих на захист навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів. Розподіл цих коштів здійснює Держказначейство відповідно до положень Бюджетного кодексу.
Законом України від 08 квітня 2014 року № 1191-VII « Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відміни екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та оподаткування акцизним податок операцій з переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль» з 18 квітня 2014 року внесено зміни, зокрема, до розділу VIII « Екологічний податок» Податкового кодексу України, якими скасовано екологічний податок за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів.
|